Sedan ve HB devri bitiyor, SUV dönemi başlıyor!

3992
SUV dönemi başlıyor!

Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de otomobil tercihleri değişiyor.Peki en çok hangi segment ilgi görüyor. Sedan ve HB devri bitiyor mu? SUV dönemi nereye kadar gidecek?

Otomobil Distribütörleri Derneği ve Deloitte Türkiye işbirliği ile yapılan Türkiye Otomotiv Tüketicileri Araştırması’na göre Türkiye’de yeni otomobil alacakların yüzde 55’i tercihlerini SUV araçlardan yana kullanıyor.

Araştırmada Station Wagon seçeneklerini tercih edenlerin oranı yüzde 5 olduğu gözlenirken, Pick-up, Coupe ve Van/Minivan tercihlerinde de oran; segment başına yüzde 2’leri geçmediği görülüyor.

Pazar hakimiyeti SUV araçlara geçti!

Türkiye’de tüketici HB seçeneklerine bakmıyor bile. Çünkü yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde yeni otomobil alacakların ancak yüzde 8’i HB’ten yana tercihlerini kullanıyor. Sedanda da durum farklı değil. Sedan almayı düşünenlerin oranı ise yüzde 24 civarında. Bu durum dünya genelinde de farklı değil. Buna benzer araştırmaları göz önünde bulunduran otomobil üreticileri, ürün gamlarında SUV seçeneklere daha fazla yer vermeye başladı. O nedenle çok yakın zamanda artık HB ve sedan devri tamamen kapanacak, hakimiyet tam anlamıyla SUV araçlara geçecek…