Shell Eco-marathon Londra için geri sayım başladı

1709

Uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un Londra’da düzenlenecek olan Avrupa ayağı için geri sayım başladı. Bu yılki yarışmada 24 ülkeden toplam 170 takım, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katedebilmek için yarışacaklar. Yarışmada Türkiye’yi farklı illerdeki lise ve üniversitelerden 13 takım temsil edecek.

Shell’in 33 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ettiği uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 5-8 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek.

Shell’in, inovasyon alanındaki en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye’den bu yıl 13 takım katılacak. Kırıkkale, Manisa, Bursa, Trabzon, Eskişehir ve Ankara’dan 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. Benzin ve dizelin yanında hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

“Shell Eco-marathon Türkiye”nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak

“Shell Eco-marathon” yarışması, 2017 yılında yıl üçüncü kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle düzenlendi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’dan öğrenciler de katıldı. Toplam 22 takımın katıldığı yarışmanın kazanan takımlarına ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu tarafından verildi.

SHELL ECO-marathon 2018’e KATILACAK OKULLAR
Takım Adı Okul Adı Şehir Araç Kategorisi Enerji Kaynağı
Hidroket Ankara Üniversitesi Ankara Şehir Konsepti Hidrojen
HIDROKET JR Kalaba Lisesi Ankara Prototip Elektrikli Batarya
Team UMAKİT Uludağ Üniversitesi Bursa Şehir Konsepti Hidrojen
Hidroana Anadolu Üniversitesi Eskişehir Prototip Hidrojen
BuAlert Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya
Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Benzin
HIDROIST İstanbul Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Hidrojen
Team TERAKKI Terakki Vakfi Özel Şişli Terakki
Fen Lisesi
İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya
Yeditepe Raptors Yeditepe Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya
AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya
HidroKale Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Prototip Hidrojen
EcoMagnesia Celal Bayar Üniversitesi Manisa Şehir Konsepti Benzin
Enerji Teknolojileri
Topluluğu
Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Şehir Konsepti Hidrojen