WRC’nin 5. ayağı olan Şili Rallisi’nde sonucu kazalar belirledi

1200

WRC‘ye bu yıl dahil olan Şili Rallisi’ni ilk kazanan Toyota pilotu Ott Tanak oldu. Citroen pilotu Ogier ikinci, Hyundai pilotu Loeb ise üçüncü oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 6. ayağı olan Şili Rallisi, belki de sezonun en zorlu yarışı olarak WRC arşivine geçecek. Çok zorlu ve bir o kadar da olaylı geçen bir yarışın kazası, taklası, uçanı; kaçanı bol oldu.

Hemen hemen tümü dar ve kırıcı zeminlerden oluşan Şili Rallisi’nde ekipler bol yağış, çamur ve çoğunlukla da sisle mücadele etmek zorunda kaldılar.

Thierry Neuville öyle bir takla attı ki akla Juha Kankkunen’i getirdi

Hyundai pilotu Thierry Neuville iyi götürdüğü yarışın 8. etabında jeneriklik bol taklalı bir kazaya imza attı. Akıllara kendisine ‘Uçan Finli’ lakabını kazandıran Juha Kankkunen’in Toyota Celica ile attığı o inanılmaz kazayı getirdi.

Neuville ve co-pilotu Gilsoul kazadan sağsalim kurtuldular ama ralliye de veda etmek zorunda kaldılar.

Uçan pilotlar kervanına Kris Meeke de katldı

Toyota’nın deneyimli pilotu Kris Meeke de takla atan pilotlar listesinde yer aldı. Mekke, Yaris WRC ile ikinci günde 5. giderken viraj içinde takla attı.

Ancak şans Meeke’den yana idi ve Yaris, 4 tekerlek üzerine düştü. Meeke, yarışa geri döndü, ancak ön camı olmadan öğle molasına kadar, yarışa o şekilde devam etmek zorunda kaldı.

Loeb için ilk Hyundai podyumu

Efsane ralli pilotu Sebastien Loeb, Hyundai’deki dördüncü yarışında ilk kez podyuma ulaştı. Sonuçtan oldukça memnun kalan Loeb, “Son iki gün boyunca iyi bir tempo yakaladık. Tekrar en hızlı pilotları yakaladığım için mutluyum” dedi.
Loeb’un bu derecesi Hyundai Takımı için tek teselli kaynağı oldu. Çünkü takımın diğer pilotu Thierry Neuville sadece yaşadığı görkemli kazadan sonra yarışa veda etmekle kalmadı, aynı zamanda şampiyona liderliğini de Ogier’e bırakmak zorunda kaldı. Hyundai’nin Norveçli pilotu Andreas Mikkelsen ise Şili’de yedinci olabildi.

WRC Dünya Şampiyonası Şili Rallisi Genel Klasmanı
1. Tänak / Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3:15:53.8
2. Ogier / Ingrassia (Citroën C3 WRC) +0:23.1
3. Loeb / Elena (Hyundai i20 WRC) +0:30.2
4. Evans / Martin (Ford Fiesta WRC) +1:36.7
5. Suninen / Salminen (Ford Fiesta WRC) +3:15.6
6. Lappi / Ferm (Citroën C3 WRC) +3:45.4
7. Mikkelsen / Jæger (Hyundai i20 WRC) +4:39.0
8. Meeke / Marshall (Toyota Yaris WRC) +7:33.4
9. Rovanperä / Halttunen (Škoda Fabia R5) +7:52.5
10. Östberg / Eriksen (Citroën C3 R5) +8:16.1

Pilotlar Şampiyonası puan durumu
1. Sebastien Ogier 122
2. Ott Tänak 112
3. Thierry Neuville 110
4. Kris Meeke 50

Markalar Şampiyonası puan durumu
1. Hyundai 178
2. Toyota 149
3. Citroen 143
4. Kris Meeke 50
4. M-Sport 100