Skoda Cenevre’de Farklı Bir ‘Vision’ Sergiledi

3211
Skoda'nın yeni hibrit teknolojili konsepti, markanın, Kodiaq ve Karoq’un ardından gelecek yeni kompakt crossover modelini müjdeliyor

Skoda, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği “Vision X” konseptiyle, markanın bir başka sınıfa daha adım atacağının ipuçlarını verdi.

Bu yeni hibrit teknolojili konsept, markanın, Kodiaq ve Karoq’un ardından gelecek yeni kompakt crossover modelini ortaya koydu. Skoda standında bununla birlikte gençleştirilen “Fabia”nın yanı sıra popüler SUV aracının en lüks versiyonu Kodiaq L&K, Superb’te güncellenen 2,0 benzinli motor gibi yenilikleri de ağırlıyor. Ayrıca Skoda, Octavia, Kodiaq ve Superb’de dijital gösterge paneli de sunmaya başlayacak. Skoda, Cenevre’de yeni scooter konseptini de ziyaretçilerle buluşturdu.

Skoda Vision X doğalgaz, benzin ve elektriği kombine ediyor 

Skoda‘nın 2025 Stratejisi’nin önemli parçalarından olan SUV atağının üçüncü adımı olacak Vision X konsepti, Cenevre’de dünya prömiyeriyle tanıtıldı. Skoda tarihinin doğalgaz, benzinli ve elektrikli aracı ilk kez bir arada sunan hibrit aracı olan Vision X dikkatleri üzerine topladı. Bugüne kadar piyasaya sunduğu iki yeni SUV modelinde kullandığı tasarım dilini, bu kez şehirli bir crossover modele aktaran Skoda, keskin çizgiler ve konturlar sayesinde bu yeşil renkli aracın dinamik yönünü de ön plana çıkarıyor.

1.5 litrelik TSI G-TEC dört silindirli turbo içten yanalı motoru kullanan araç, doğalgazla kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. 130 HP güç ve 200 Nm tork üreten Vision X, ayrıca arka aksta bir elektrik motoruna da sahip. Gerektiğinde aktif hale gelen motor hem daha fazla performans hem de zorlu yol koşullarında daha iyi çekiş sağlıyor. Vision X, gerektiğinde önden çekişli, arkadna itişli veya dört çeker sürüşe sahip olabiliyor. 100 km/s hızlanmasını 9.3 saniyede tamamlıyor ve 200 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

Siyah renkli tavan, ayırt edici tamponlar, geniş panoramik cam tavan ve 20 inçlik alaşım jantlar da güçlü bir görünüm ortaya koyacak. İç mekanda ise tamamen farklı bir tasarım anlayışı kullanılıyor. Nitekim geniş ve ergonomik gösterge panelinde, bol renkli bir yapı kullanılırken, böylelikle değişik bir etki yaratılıyor. Bilgi ve eğlence sistemlerine ulaşım ise, dokunmatik ekran sayesinde hayli kolay hale getirilmiş. Aracın hibrit sisteminde ise, doğalgazla çalışan 4 silindirli turbo beslemeli benzinli ve elektrikli motorlar yer alıyor.

Fabia’ya taze kan

Skoda’nın Cenevre’deki diğer bir önemli yeniliği de, gençleştirilmiş Fabia modeli oldu. Geniş çaplı iyileştirmelerle başarı hikayesini yazmaya devam edecek Fabia, Cenevre’de farklılaştırılmış ön ve arka tasarım detaylarının yanı sıra daha rafine hale getirilen iç mekanıyla bunu garanti altına almayı hedefliyor. Ön ve arka farlarda LED teknolojisine yer verilirken, iç mekanda gösterge paneli ve koltuklar da, yenilenme operasyonuyla farklılaştırılmış. Canlı ve verimli 1.0 litre benzinli motorların yanı sıra donanımlarına eklenen yeni sürüş yardım teknolojileri de, yenilenen Fabia’nın önemli avantajları arasında yer alacak.

Daha lüks Kodiaq

Bununla birlikte markanın popüler SUV modeli Kodiaq, daha lüks unsurlarla oluşturulan L&K versiyonuyla Cenevre’de yerini alıyor. Bu versiyonda 19-inç jantlar, full-LED farlar, özel ön ve arka tamponlar, deri döşemenin yanı sıra bu versiyona özel dekoratif unsurlarla dikkati çekiyor. Bu versiyon, 1.5 lt TSI (150 PS) ve tamamen yeni 2.0 litre TSI (190 PS) benzinli motorlarla donatılacak.
Cenevre’deki standta, ayrıca Suberb modelinin yeni benzinli 2.0 lt (272 PS) motorlu versiyonunun yanında Superb, Kodiaq ve Octavia’da sunulmaya başlanacak dijital gösterge paneli de tanıtılıyor.

Skoda Scooter konsepti beğeni topladı

Skoda, şehir içi ulaşım için özel olarak tasarladığı scooter ile sürdürülebilir yaklaşımını ortaya koydu. Markanın “Simply Clever“ felsefesiyle tasarlanan scooter, kullanıcıların araçlarını park ettikten sonra kalan mesafeyi tamamlaması için tasarlandı. Simply Clever patentli mekanizmasıyla kolayca katlanabiliyor. Böylece Octavia ve Superb modellerinin yedek lastik alanına yer kaplamadan yerleştirilebiliyor. Alüminyum alaşımdan yapılan scooter sadece 5 kg ağırlığında ve 100 kg’ye kadar taşıma kapasitesine sahip. Scooter’ın 2018’in ikinci yarısında Octavia ve Superb için satışa sunulması planlanıyor.