Skoda SUV ailesinin yeni yıldızı Skoda KAMIQ

2565
Skoda KAMIQ

Skoda, Avrupa pazarında payını hızla yükselten başarılı SUV portföyüne üçüncü bir model daha ekledi: Skoda KAMIQ

SUV segmenti dünya genelinde hızla büyüyor. Skoda, bu kez kentsel SUV segmentini zorlayacak. İlk kez KAMIQ ile bu pazara giren Skoda, Nissan Juke ve Renault Captur’un müşterilerini hedefliyor.Yüksek koltuk konumu ve kompakt bir otomobilin çevikliğinin yanı sıra Skoda’nın karakteristik duygusal tasarımı gibi tipik avantajların KAMIQ’te hayat bulduğu hemen fark ediliyor. Yeni teknoloji ürünü yardım ve bilgi-eğlence sistemleri, geniş, bir o kadar da kullanışlı bir alana ve sayısız akıllı özelliklere sahip yeni KAMIQ, hem aile hem de yaşam tarzı odaklı müşterilerin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyor.

Skoda’nın SUV tasarım dili

Yeni KAMIQ, abileri KODIAQ ve KAROQ’un sahip olduğu Skoda’nın başarılı SUV tasarım dilini sürdürürken, ana farların üzerinde gündüz yanan farların bulunduğu ayrık farlar, yeni ve farklı görsel vurgular yaratıyor. 4,241 mm uzunluğunda, ŠKODA KAMIQ, her iki büyük SUV kardeşinden daha küçük. Yükseltilmiş koltuk konumu ile birlikte, günümüz kent yaşamı için mükemmel şekilde donatılmış.

KAMIQ ismi nereden geliyor?

KAMIQ ismi, Kuzey Kanada ve Grönland’da yaşayan Inuit halkının dilinden geliyor ve her duruma mükemmel bir şekilde uyan bir şey anlamına geliyor. KAMIQ’ın adı da K harfi ile başlıyor ve bir Q ile bitiyor ve böylece ŠKODA SUV modellerinin homojen bir şekilde adlandırılmasını sürdürüyor.

Hızla büyüyen bir segmente adım atmak

KAMIQ ile Skoda başarılı SUV atağını sürdürüyor. Bildiğiniz gibi SUV’lara olan talep sürekli artıyor. Sadece 2017 ile 2018 arasında, SUV modellerine olan talep yüzde 6,8 arttı. Şu anda dünya çapında satılan her üç araçtan bir tanesi SUV. Kentsel SUV segmenti ise patlama yaşıyor.Çünkü yüzde 13’lük bir artış gördü. Burada ana hedef alıcı grubu sportif, yaşam tarzı odaklı, modern bireysel hareketliliğin yanı sıra rahatlığa da önem verenler… Genelde alıcılar bir araç seçerken, sadece pratik yönlerini değil, aynı zamanda aracın ne kadar eğlenceli olduğunu da iredelerler. İşte KAMIQ, bu segmente dinamik, ayırt edici ve duygusal olarak yüklenen bir tasarım sunuyor ve onu bir SUV’un maceraperest ruhuyla eşleştiriyor. Yükseltilmiş koltuk pozisyonuna ek olarak, rakiplerine kıyasla daha yüksek yerden yükseklik, kompakt boyutlara rağmen cömert bir alan, yüksek düzeyde işlevsellik ve harika bağlantı olanakları sunuyor. Sadece önden çekişli olarak pazara sunulacak KAMIQ, verimli ve çevre dostu.

Doğal gazla çalışan ilk Skoda SUV motoru

Skoda KAMIQ, doğrudan enjeksiyonlu ve turbo şarjlı beş modern ve verimli motor versiyonu ile geliyor. Hepsi Stop/Start teknolojisinin yanı sıra, fren enerjisi geri kazanımı ile geliyor ve mevcut Euro 6d-TEMP emisyon standardına da uygun.. Yeni şehirli SUV’nin en üst seviye motoru, 110 kW (150 PS) güç üreten dört silindirli 1.5 TSI’dır. Aktif Silindir Teknolojisine sahip (ACT) bu motor, yük hafif olduğunda otomatik olarak iki silindiri kapatıyor, böylece yakıttan tasarruf sağlıyor. Sadece üç silindirli 1.0 TSI’nin her biri gibi, 1.5 TSI’de bir benzin partikül filtresi bulunuyor. 66 kW (90 PS) sağlayan üç silindirli 1.0 G-TEC’nin CNG seçeneği, doğal gazla çalışan ilk ŠKODA SUV motorudur. CNG’de çalışırken, motor geleneksel yakıtlara kıyasla daha düşük CO2 ve NOx emisyonları üretir. Dizeller seçeneklerinde ise 85 kW (115 PS) güç sağlayan ve AdBlue enjeksiyonlu bir SCR katalitik konvertör ve bir dizel partikül filtresi bulunan dört silindirli 1.6 TDI var. Standart olarak, tüm motorlarda 6 vitesli bir manuel şanzıman bulunuyor. (Sadece 70 kW / 95 PS çıkışlı 1.0 TSI için 5 vitesli). 85 kW (115 PS) veya daha fazla güç çıkışı olan tüm seçenekler için 7 vitesli bir DSG alternatifi de mevcut.