smart dünya genelinde 2.2 milyon adet sattı

2213

Üretimi 1998 yılında başlayan ve aradan geçen zaman zarfında dünya genelinde 2.2 milyon adetten fazla satış rakamı elde eden smart, 2020 yılında yeni akıllı modelleriyle öne çıkacak.

smart fortwo cabrio, EQ fortwo ve EQ forfour 8 dakikada şarj edilebilen bataryası ile şimdi ‘kentsel hareketlilik’ kavramına en uygun seçenek iddiasıyla ABD, Kanada, Norveç, Almanya, Batı Avrupa ve Çin pazarında önemli bir oyuncu olma yolunda hızla ilerliyor.

20 yıl önce smartA ile başlayan serüven

1989 yılında Swatch saatlerinin mucidi olan Nicola Hayek, küçük kentsel bir araç üretme fikri ile Mercedes Benz ile ortaklık kurdu. İki ortak İsviçre’nin Biel kentinde Micro Compact Car AG adlı bir şirket kurarak, çalışmalarına başladı.. Ve ilk smart’ı üreterek, 1997’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini yaptı. 1998’de başlayan smart’ın serüveni bugün yeryüzünde 2.2 milyon kişinin tercih ettiği marka oldu.

smart Türkiye’de 3 model ile satışta

Türkiye’de Mercedes-Benz Türk ve bayilerinde satışı yapılan smart, smart fortwo, smart fortwo cabrio ve smart forfour seçenekleriyle tüketiciyle buluşuyor.
Türkiye’de 3 silindirli 999cc 71 beygir güç üreten benzinli motor ve 998 cc 90 beygirlik turbo benzinli motor seçenekleri ile satılıyor. Anahtar teslim fiyatı ise 89 bin TL – 103 bin 400 TL arasında.