Subaru, otomobil üretimindeki 60. yılını kutluyor

2291

Otomobil üretimindeki 60’ıncı yılını kutlayan Subaru, kurulduğu günden bu yana yollardaki en güvenli ve en yetenekli otomobilleri yaratmaya devam ediyor.

Subaru markasının temelleri 1930’lu yıllarda uçak üretimiyle atıldı. 1958 yılının Mart ayında markanın ilk otomobili olan Subaru 360 piyasaya sunuldu. Farklı formu nedeniyle Ladybird (Uğurböceği) olarak anılan Subaru 360, Japonya’nın otomobil endüstrisi tarihinde bir kilometre taşı haline geldi.

Dört tekerlekten çekiş otomobile aktarıldı

Takvimler 1966 yılını gösterdiğinde markanın ilk Boxer motorlu modeli Subaru 1000 tanıtıldı. Subaru tarihinin bir diğer önemli otomobili ise 1972 yılının Eylül ayında tanıtılan Subaru Leone 4WD Station Wagon oldu. Leone 4WD Station Wagon’un üretimine kadar dört tekerlekten çekiş (4WD) sisteminin kullanımı sadece arazi tipi off-road araçlarla sınırlıydı. Ancak Subaru mühendisleri dört tekerlekten çekiş (4WD) sistemini bir otomobile aktarmayı başardı.

70’ler ve 80’ler ise Subaru’nun model yelpazesinin çeşitlendiği bir dönem olarak dikkat çekiyor. Rex, Brat, Domingo, Alcyone gibi modellerin dışında markanın ikonik modelleri Justy ve Legacy bu dönemde yollara çıktı.

Marka, 1989’da piyasaya sunulan Subaru Legacy ile ilk kez 2.0 litre motora sahip bir otomobili pazara sunmuş oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sahneye çıkıyor

90’lar Subaru için bir dönüm noktasıydı. Efsanevi Impreza modelinin tanıtımı ve Dünya Ralli Şampiyonası’nda elde edilen başarılar bu dönüm noktasının en önemli unsurları arasında yer aldı.

1993 yılının sonlarında Outback modeli, geniş iç mekân kapasitesi, sportif ve güvenli sürüş özellikleriyle lanse edildi.

SUV araçlar ile bir binek otomobilin güçlü noktalarını birleştiren Subaru Forester ise 1997 yılının Şubat ayında yollara çıktı. Forester, elverişsiz yol koşullarında sunduğu üstün sürüş performansı ve SUV’lar için gerekli yerden yüksekliğe konuma sahip olmasıyla hızlıca pazarda kendisine yer buldu.

Son yirmi yıldır Subaru, güvenlik teknolojilerinde sürekli iyileştirmeler ve yenilikler yaparken tüm modellerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için sürekli olarak çaba gösterdi. Marka, eğlenceli bir spor otomobil olan Subaru BRZ, Euro NCAP’ten en yüksek puan olan “5 yıldız”ı elde eden Subaru XV gibi ikonik modelleriyle ürün gamını geliştirmeye devam ediyor.