Süer Sülün, ekonomideki durumun otomotive yansımasını değerlendirdi

2203

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, otomotiv sektörünün içinde bulunduğu durgunluğu değerlendirdi. 31 yıldır sektörde görev yaptığını belirten Sülün, yaşanan birçok krize oranla, şimdi yaşananın farklı boyutlarda olduğuna dikkat çekti.

“Türkiye’de çok kriz yaşadık. Türkiye hızlı şekilde dibe vurur sonra V şeklinde hızlıca krizden çıkardı. Ama bu seferki farklı, çıkış biraz daha uzun sürecek” diyen Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Türkiye’de yılda ortalama 1000 adet otobüs satılırken, bu yıl bu sayının yüzde 70 daralma sonucu 250 adetle sınırlı olacağına dikkat çekti. Sülün, Türkiye ekonomisinin yüzde 3-3.5 büyümesi için yılda en az 35 bin adet kamyon satılması gerektiğini de belirterek, bu yıl kamyon grubunda ise 10 bin adet satış öngördüklerini söyledi.

Mercedes Benz Türk’ün ihracat ayağı güçlü

Aksaray’daki kamyon fabrikasında ve İstanbul Hoşdere’deki otobüs fabrikasında şu an için vardiya azaltmak gibi bir düşüncelerinin olmadığına da değinen Süer Sülün, “Bizim en büyük avantajımız ihracat bacağımızın güçlü olmasıdır. Otobüslerin yüzde 98’ini kamyonların da yüzde 90’ını ihraç ediyoruz” dedi.