Yeni Citroen C3 Aircross satışa sunuldu

3441
Citroen’nin hız verdiği yeni model atağının C segmentindeki yeni oyuncusu “yeni nesil” SUV C3 Aircross, Türkiye’de satışa sunuldu. 
İspanya Zaragoza’da üretilen Yeni Citroën C3 Aircross Kompakt SUV, bu senenin başında yapılan Cenevre Motor Show 2017’de sunulan ve Citroen kodlarını taşıyan C-Aircross konsept otomobilinden esinlenilerek kompakt SUV dünyasına benzersiz özellikler taşıyarak, bir anlamda taze hava getirdi. 
“Kullanıcı odaklı” bir SUV: Citroen C3 Aircross
Cesur bir kişiliğe sahip olan, 85 gövde kombinasyonu ve 5 kabin tasarım seçeneği ile çok çeşitli kişiselleştirme imkanları sunan C3 Aircross, içinde bulunduğumuz Kasım ayının başında 105.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. 
Marka, 2012 ve 2016 yılları arasında Avrupa’da ve dünyada 5 kat artan SUV segmentinde yeni Citroën C3 Aircross Kompakt SUV ürünü ile rakiplerinden üstün özelliklerle sahne alıyor. 2013 ile 2016 yılları arasında Türkiye’de satış rakamları üç kat büyüyen bir segment olan SUV pazarında daha fazla söz sahibi olmak isteyen Citroen Türkiye, C3 Aircross ile elini daha da güçlendirdi.
Müşteri beklentilerine göre şekillenen, “kullanıcı odaklı” bir SUV olan C3 Aircross, benzersiz iç hacmi, modüler tasarımı, segmentinin en yüksek sürüş pozisyonu ve segmentinde tek açılır panoramik cam tavanıyla, göz dolduruyor.
Ayrıca, Citroën Advanced Comfort® programı çerçevesinde aydınlık iç mekan, geniş bagaj hacmi, ses yalıtımı ve özel dolgu malzemeli koltuklarıyla C3 Aircross; ferahlık ve sıra dışı bir sürüş keyfi de sunuyor.
‘Creative Technologie’den ‘Inspired by You’ya 
Kuruluşundan bu yana, her zaman kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak yeniliklere odaklanan Citroën markası, 2009 yılından bu yana kullanılan ‘CRÉATIVE TECHNOLOGIE’ uluslararası imzasını “Kullanıcı odaklı marka” olma anlayışından yola çıkarak, ‘INSPIRED BY YOU’ olarak değiştirdi. Markanın yeni modelleri Citroën C3, C3 Aircross ve C5 Aircross; kullanıcı odaklı yeni teknolojileri ConnectedCAM, Airbump ve Citroën Advanced Comfort Programı kapsamında geliştirilen ekstra darbe absorbe etme özelliğine sahip Hidrolik ve Kademeli Süspansiyon Sistemi, bu yeni imzayı en iyi şekilde yansıtan unsurlar.
Dikkat çekici benzersiz gövde tasarımı

Yeni Citroën C3 Aircross, Citroën Stil Direktörü Alexandre Malval’ın liderliğindeki tasarım ekiplerinin hayal gücü ile geliştirildi. C3 Aircross benzersiz gövde tasarımı, canlı renkleri ve kendinden emin ifadesiyle daha ilk bakışta cezbedici bir etki bırakıyor. Kompakt ve yüksek ölçüleri (4.15 m uzunluk, 1.76 m genişlik ve 1.64 m yükseklik) ile çok iyi oranlara sahip. C3 Aircross’un 175 cm’lik yerden yüksekliği aynı platformu paylaştığı Yeni C3’ten yaklaşık 20 mm daha fazla.

Yeni C3 Aircross’un ön tasarımında, iki kademeli aydınlatma grubundan oluşan Citroën DNA’sı olarak adlandırılan karakteristik görünüm sunuluyor. Üst bölümde LED gündüz farları mevcut. İkili krom şerit üzerinden ambleme bağlanan bu farlarla aracın genişliğine dikkat çekiliyor. Ana farlar orta kısımda bulunuyor. Sis farları da renkli bir çerçeve içinde en alt bölümde yer alıyor. Ortadaki büyük hava girişi aracın gücünün habercisi. Tamponun en ucunda, alt bölüme doğru bulunan koruyucu parça, Yeni C3 Aircross’un SUV etkisini güçlendiriyor.
 
Arka bölüm, C3 Aircross’un güçlü omuzlarını, genişliğini ve güçlü kişiliğini ön plana çıkarıyor. 3D efektli arka farlar aracın C3 ve C-Aircross Concept’in aile bağlarına dikkat çekiyor. Zarif ışık üniteleri iki renkli C3 Aircross logosunun bulunduğu bagaj kapağındaki parlak siyah detaylar ve yine parlak siyah Citroën logosuyla tamamlanıyor. Öndekilerle benzer biçimde arka tamponda da koruyucu eklentiler SUV etkisine katkıda bulunuyor.
 
SUV stiline enerji katan renk rötuşlarını pek çok noktada kişiselleştirmek mümkün. Bu parçalar, tavan rayları, C sütunundaki kelebek camları, yan ayna kapakları, ön far çerçevesi veya jant göbekleri olarak sıralanabilir. Yeni C3 Aircross’ta 8 ana gövde rengi, 4 tavan rengi ve 4 renk paketi ile kombinasyon sayısı 85’i buluyor. Jant seçenekleri ise 16 veya 17 inç olarak tercih edilebilecek.
 
Farklı zemin koşulları için Grip Control sistemi
Yeni C3 Aircross, yerden yüksek yapısı ve büyük lastikleri ile yol üzerinde hakimiyetini ilan eden kompakt yapılı bir SUV. Yeni Citroën C3 Aircross’ta opsiyonel olarak sunulan Grip Control (Yol Tutuş Kontrolü®) ve Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) sayesinde her türlü zeminde kolayca hareket edilebiliyor. Farklı zemin koşulları için Grip Control sistemi ve 16 ya da 17 inçlik dört mevsim lastikleri ile donatılmış olan C3 Aircross, son derece modüler bir sürüş deneyimi sağlıyor ve koşul veya yüzey ne olursa olsun kendini her türlü yola uyarlayabiliyor. 5 sürüş modu bulunan Grip Control’de Standart moda alındığında çekiş otomatik olarak ayarlanıyor. Sistemde ayrıca, Kum, Arazi, Kar veya ESP Kapalı modlarından biri seçilebiliyor.
 
Grip Control ile birlikte sunulan Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) sayeside eğimin çok olduğu yokuşlardan inerken aracın hızı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu teknoloji sayesinde yokuş aşağı inerken, araç, sürücünün gaza veya frene basmasına gerek kalmadan hem düz bir şekilde ilerliyor hem de kayma riskini sınırlıyor. Sürücü inişe hangi hızla girdiyse sistem inişi o hızla tamamlıyor. Sistem, sürüşün normalde stresli olabileceği durumlarda kontrol ve güvenliği arttırmak için aracı çok düşük bir hızda (3 km/s kadar indirebiliyor) tutabiliyor.
Çevreci ve verimli motor seçenekleri
Yeni C3 Aircross, benzinli PureTech ya da dizel BlueHDi motor seçeneklerine sahip olacak.
2015, 2016 ve 2017 yıllarında Uluslararası Yılın Motoru ödüllerini kazanmış olan turbo benzinli PureTech güç ünitesi, 110 BG güce sahip. PureTech benzinli motorda EAT6 tam otomatik şanzıman sunuluyor. BlueHDi 100 BG dizel motor ise 5 ileri manuel şanzımanlı olarak sunulacak. Her iki motor da Euro 6 normlarını karşılıyor.
Yeni C3 Aircross’te öne çıkan bazı detaylar
– 2.60 metrelik dingil mesafesiyle segmentinin en geniş iç mekan özellikleri, arkada geniş diz mesafesi.
– Segmentinin en yüksek tavanlarından birini sunarak ön ve arkada en yüksek baş mesafesi.
– 150 mm öne-arkaya kaydırılabilen arka koltuklar ve 60/40 yatırılabilen sırtlıklar. 
– 128 cm’lik göz hizası ile yüksek sürüş konumu. 
– Segmentindeki en geniş bagaj hacmi. 410 litrelik bagaj, koltuk sırtlıklarının yatırılmasıyla 520 litreye çıkarken toplam hacim 1289 litreye kadar arttırılabiliyor.
– Açılabilen panoramik cam tavan yaklaşık 1 metre uzunluğuyla B-SUV segmentindeki en büyüklerinden biri olurken, elektrikli perde ve LED aydınlatma çerçevesi gibi detayları barındırıyor.
C3 Aircross, ‘AUTOBEST 2018’ finalisti
Citroen’in SUV segmentindeki yeni oyuncusu C3 Aircross, AutoBest 2018 finalistleri arasında.
Yeni Honda Civic, Citroën C3 Aircross, yeni Ford Fiesta, yeni SEAT Ibiza, Opel Grandland X ve Volkswagen T-Roc, Avrupa’daki ‘AUTOBEST 2018’ finalistleri olarak 15 Aralık’ta İtalya’da jüri önüne çıkarak, birincilik için yarışacak.
Doğueri, yeni C3 Aircross için ilk aşamada yıllık 1.500 adetlik satış hedefi koydu
Otomotiv Sektörü’nde ulusal ve uluslararası birçok başarısı olan Citroen’in yeni Türkiye Genel Müdürü Mehmet Emre Doğueri, C3 Aircross’un lansmanında yaptığı konuşmada, Citroen’in yeni ürün lansmanlarıyla yüksek potansiyelli bir döneme girdiğini ifade ederek, kısa sürede Türkiye SUV pazarında çok önemli bir oyuncu olacaklarını söyledi.
“C3 Aircross’a çok güveniyoruz.”
Son 3 yıldır Türkiye’de 3 kat büyüyen bir segment olan SUV pazarında daha fazla söz sahibi olmak için C3 Aircross’a güvendiklerini belirten Doğueri, “Yeni C3 Aircross için ilk aşamada yıllık 1.500 adetlik bir satış hedefimiz bulunuyor. 2017 yılını geçtiğimiz yıla göre pazar payımızı artırarak, yaklaşık 26 bin adet satış adediyle bitirmeyi öngörüyoruz” dedi.

Yeni Citroen C3 Aircross