Taksicilere soğuk duş: ‘Uber aslında rahatlık demek’

2584

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Uber ve iTaksi uygulaması ile ilgili taksicilere soğuk duş etkisi yapacak açıklamalarda bulundu.

Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Uber dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz. Uber aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız” dedi.

DHA Muhabiri Enver Alas’ın haberine göre Uber’e alternatif olarak hayata geçirilen iTaksi sistemine 18 bin taksiciden sadece 5 bin taksici katılmış.

Uber’de taksiye binen de bindiren de yerli

Uber uygulaması konusunda görüşlerini açıklayan Başkan Uysal şunları söyledi:”Uber de Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalınıyor. Biz de Büyükşehir olarak onun yerlisini iTaksi sistemini devreye aldık. Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD’de New York’ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. Çok güzel ama yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘Başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede Uber dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.”