Talep var otomobil yok!

4142
Talep var otomobil yok!

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un katıldığı Bloomberg HT’deki İş Dünyası programında otomotiv sektörünü değerlendirdi. Programda Bozkurt; “Talep var, otomobil yok” dedi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt Bloomberg HT’deki İş Dünyası programında otomotiv sektöründeki son durumu değerlendirdi. Bozkurt yeterli stokun olmadığını, araç olsa satışlarda rekor kırılabileceğini kaydetti.

İçinde bulunduğumuz dönemde otomobile ciddi talep olduğunu, sıfır otomobil almak isteyenlerin sayısının giderek arttığını belirten Bozkurt, stokların az olduğuna vurgu yaparak, “Aslında bu yoğun talebin sebebi ertelenmiş talep. Şu an elimizde otomobil olsa Haziran ayında çok ciddi oranda yüksek satış yapabiliriz. Hatta rekor satışlara da ulaşabilirdik” dedi.

“Yıl sonu için 600 bin zorlanabilir”

Yıl sonu pazar tahmini yapmanın farklı senaryolara bağlı olduğunu belirten Bozkurt, “Bildiğiniz gibi tüm markalarda üretim başladı ama tam kapasiteye henüz ulaşılmadı. Virüste ikinci dalga olup olmayacağına da bağlı olarak senaryo değişebilir, araç tedarik edilebilirse 480 bin adet de olabilir, 550-600 bin bandı da zorlanabilir” dedi.

“600 binin altı sektör için büyük sıkıntı olur”

Bozkurt araç olsa pazarın 700 bine de çıkabileceğini, ciddi talep aldıklarını, ancak sektör genelinde stokların yeterli olmadığını ifade etti. Bu yıl ile birlikte satışların 3. kez 600 binin altında kalacağına dikkat çeken Bozkurt, bunun da sektör için büyük sıkıntı olacağını söyledi.

Düşük kredi faizleriyle otomobilin ulaşılır hale geldiğini belirten Bozkurt, içinde bulunduğumuz şartlarda ÖTV indiriminin gündeme gelmeyeceğini, kurların yükselmesinin otomobil fiyatlarını da mecburen yükselteceğini söyledi.