Tarsus mutfağı dünyaya açılıyor

Son günlerde esrarengiz kazıyla yerli ve yabancı medyanın dikkatini çeken Tarsus farklı bir heyecana daha ev sahipliği yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Tarsus Ticaret Odası, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen 1.Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri Tarsus’un geleneksel lezzetlerini tanıtmak için yerli ve yabancı konuklarına ev sahipliği yapacak.

34728
İslam inancı ve Hristiyanlık için önemli bir merkez olan Tarsus, turizmini çeşitlendirmek için 1. Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri ile mutfağını da görücüye çıkarıyor.

Etkinlik kapsamında düzenlenen basın gezisinde, Tarsus yöresine ait lezzetlerden humus, Tarsus kebabı ve Tarsusi kahvesi misafirlerin beğenisine sunuldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ev sahipliğinde gerçekleşen yemekte, başkanlar kebap yapımı için ocak başına geçip, hünerlerini sergiledi. Yabancı basın mensupları ile meşhur Tarsus kebabı yapan belediye başkanları gurmelerin odak noktası oldu. Etkinliğe Türk Aşçı Milli Takımı Kaptanı Esat Özata, Modern kebap yorumcusu Edward Brunet Adıono gibi yerli ve yabancı birçok isim de katılıyor.

Kültür mozaiğinin yansıması

Son günlerde esrarengiz kazıyla yerli ve yabancı medyanın dikkatini çeken Tarsus’un tarihi antik çağlara dayanıyor. Neolitik dönemden beri kültürlerin buluşma noktası olan Tarsus’ta, yıllarca Türkmen, Girit, Türk, Rum ve Ermeni kültürleri bir arada yaşadı. Bu kültür birlikteliği, karşılıklı olarak mutfakların birbirinden etkilenmesini sağlayarak, yaşayanların evlerinde pişen yemeklerde büyük bir çeşitliliğe yol açmış.