Tesla ilk elektrikli kamyonunu tanıttı

2436

Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, California eyaletinde Hawthorne’daki merkezinde tanıtılan tırın, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol kat etme özelliğine sahip olduğunu açıkladı.

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla motors otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, dünyanın ilk elektrikli kamyonunu kamuoyuna tanıttı.
Musk, elektrikli kamyon projesinin dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olduğunu söyledi.

Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor.
Şarj edildikten sonra 804kilometre yol alabilen Tesla Semi, en büyük nakliye kamyonlarının taşıyabildiği yük kapasitesini kaldırabilecek şekilde imal edildi.
Dizel motorlu kamyonlar, tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi’nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söylüyor.
Tesla Semi’nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor.
Kamyonun sürücü koltuğu da daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran bulunuyor.

Elon Musk Tesla Semi’nin fiyatı konusundaysa bilgi vermedi.
Şirket, elektrikli kamyonun seri üretimine 2019’da başlamayı hedefliyor.