TIR sürücülerinin beklediği o haber geldi!

5350
Tır Sürücüleri

Dünya genelinde iş ve normal yaşamı felç eden Coronavirus (covid-19) salgınından en çok etkilenen kesim şüphesiz taşımacılık sektörü. Bu süreçte inanılmaz zorluklarla karşı karşıya kalan TIR sürücülerinin beklediği o haber nihayet geldi.

Coronavirus salgını ile birlikte alarm pozisyonuna geçen Dünya, pandemi karşısında hayatı adeta durduran tedbirlerle önlem anlamaya çalışıyor. Türkiye de kademeli önlemlerle pandemi sürecini en az zararla geçirmeye çalışıyor. Bu süreçte özellikle uluslararası taşımacılık sektöründe çalışan TIR sürücüleri çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Kendi sağlıkları bir tarafa sınır kapılarında günlerce zor koşullar altında bekletilen sürücüler haftalardır seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ve nihayet o beklenen haber geldi

Bugün konuya ilişkin açıklama, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Bakanın açıklamasına göre virüs salgını nedeniyle yük taşımacılığı yapan şoförlere yönelik yasak, gıda ve malzeme tedarik zincirinin sekteye uğramaması için kaldırıldı.

İki ülke devre dışı bırakıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Covid-19 semptomu göstermeyen Türk şoförlerinin, karantina süresi dolmadan Irak ve İran sınır kapıları hariç tekrar yurt dışına çıkabileceklerini söyledi. Öte yandan Covid-19 semptomu göstermeyen yabancı uyruklu şoförlerin de 14 gün karantina uygulanmasına tabi tutulmayarak 72 saat içinde yüklerini bırakmalarına izin verilecek. Ancak TIR ve kamyon şoförlerinin en büyük mağduriyeti yaşadığı İran ve Irak yasağının kapsam dışında tutulması dikkat çekti.