TOFAŞ haftada iki gün kapılarını halka açıyor

2550

TOFAŞ, salı gününden itibaren haftada 2 gün fabrikayı halkın ziyaretine açacağını duyurdu.

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası AŞ Fabrika Direktörü Erdal Şimşek, salı gününden itibaren haftada 2 gün fabrikayı halkın ziyaretine açacaklarını söyledi.

Şimşek, vatandaşların sinema veya tiyatroya gider gibi internetten randevu alıp cüzi bir ücret karşılığında biletlerini temin ederek TOFAŞ fabrikasını gezebileceklerini belirtti.

Bireysel olarak da başvuru yapılabileceğini ifade eden Şimşek, bilet alabilmek için bir grup veya kurumla birlikte başvurulmasının gerekmediğini bildirdi.

Şimşek, bu uygulamanın Batı’daki otomobil fabrikalarında ve Amerika’da yapıldığına işaret ederek, “Oralardaki otomobil firmaları fabrikalarını gezdiriyorlar, halka açıyorlar. Biz de bunun benzeri bir uygulamayı yapacağız. Türkiye’de bu uygulama ilk ve tek. Böyle bir gezinin yaratacağı etkiler açısından biz de çok heyecanlıyız” dedi.

Haftada iki gün, bir saatlik fabrika turu öğrenci için 5, yetişkinler için 10 lira

Şimşek, ziyaretlerin ilk etapta salı ve perşembe günleri gerçekleştirileceğini belirterek, “Çok zorda kalırsak ziyaret günlerinin sayısını artıracağız, artırmak da istiyoruz. Şu anda planımız salı ve perşembe günleri. Alınacak ücretleri sosyal sorumluluk projelerimizi fonlamak için kullanacağız. Öğrenci 5, tam 10 lira. Hakikaten sembolik bir ücret. Batıdaki örneklerinden çok çok daha düşük. Ziyaretler sırasında üretimi kesinlikle durdurmayacağız. Ziyarete gelenler üretim yapılırken görecek. Özellikle öğlen tatillerine, yemek paydoslarına dikkat ederek saatleri ayarlıyoruz. Fabrikanın çalışırken görülmesini istiyoruz. Gezdiremediğimiz bazı bölümler var. Onlar da Ar-Ge merkezi, yardımcı bölümler ve boya bölümü ama bu gezdiremediğimiz bölümler için gezi sırasında ekranlardan bilgi vereceğiz. Fabrika turumuz yaklaşık bir saat sürüyor.”