TOSFED Başkanı Türkiye Rallisi ile ilgili neler söyledi?

2931

Ralli Turkey ile ilgili Alman Rallye Magazin Dergisi’nin iddiasına ilişkin Rezzan Alavant TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı ile görüştü.

Rally Turkey için şok iddia” başlığı ile bu sabah yayınladığımız ve Alman basınında yer alan ‘Türkiye Rallisi 2020 WRC takviminden çıkartılıyor mu’ iddialarını Editörümüz Rezzan Alavant, TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı’na sordu.

Rezzan Alavant’ın sorularını yanıtlayan TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, Alman gazeteci Michael Heimrich’ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Başkan Eren Üçlertoprağı’nın Rezzan Alavant’ın sorularına verdiği cevaplar şöyle…

RA: Sayın Başkan Alman basınında FIA’nın 2020 WRC takviminden Türkiye Rallisi’ni çıkartacağı yer aldı. Bu doğru mu?

: Kesinlikle doğru değil. FIA henüz 2020 takvimini açıklamadı.

RA: Siz son toplantıya katıldınız mı?

: Elbette katıldım. FIA’da kurul toplantıları yılda 4 kez yapılır, üç ayda bir olacak şekilde.

RA: Son toplantıda Türkiye Rallisi ile ilgili olarak, negatif bir anlam çıkartılmasını düşündürecek bir gelişme yaşandı mı? Adı geçen gazeteci yazdığı haberi FIA yetkililerinden aldığı bilgilere dayandırıyor…
_____________________________
+Tüm Ralli Haberleri
+ Tüm WRC Haberleri
+ Tüm Spor Haberleri
+ Tüm Formula 1 Haberleri
_____________________________
: Öncelikle FIA, toplantılarının içeriğini paylaşmaz. Bu gazetecinin nasıl böyle bir dayanak gösterdiğini bilemem. Ama FIA yetkilileri geçen yıl Marmaris’te gerçekleşen Türkiye Rallisi ile ilgili olarak her zaman takdirlerini ifade etmekteler.

RA: Bu söylentiler psikolojik olarak 2019 hazırlıklarını olumsuz yönde etkiler mi?

: Niçin etkilesin ki… Ülke olarak, ekip olarak bu işe çok önem veriyoruz. Geçen sene çıkardığımız iş son derece kaliteliydi. Organizasyon kusursuzdu. 2019 için de tüm hazırlıklarımız son hızla devam ediyor. Devletten aldığımız destek bu sene daha fazla. 2018 yılında tüm dünyanın yakından takip ettiği en prestijli spor organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’nın Türkiye ayağını Marmaris’te başarıyla gerçekleştirdik. Bu yıl da yeniden dünyanın en hızlı pilotlarını WRC kapsamında Marmaris’te ağırlayacağız.

RA: WRC için yapılan anlaşma kaç yıllıktı?

: İki yıllık anlaşmıştık. Uzatmak için şimdi teklifimizi verdik. Onlar da tekliflerini sundular. Şartlarımızı bildirdik.

RA: Peki ters bir durum söz konusu olabilir mi?

: Biz istediğimiz sürece Türkiye Rallisi WRC takviminde yer alacaktır… Bakın bunun altını özellikle çiziyorum; biz istediğimiz sürece Türkiye Rallisi WRC takviminde olacaktır.