Toyota 2020 planını açıkladı: Hedef en az 10 elektrikli model

2782

Japon otomotiv devi Toyota Tokyo’da düzenlenen toplantıda 2020 hedeflerini açıkladı. Toyota belirlenen plan çerçevesinde 2020 yılının Ocak ayına kadar, dünya genelinde en az 10 yeni elektrikli araç üreteceğini açıkladı.

Son dönemde daha çok hibrit otomobillerle öne çıkan Toyota, global pazarın elektrikli otomobile hızla yönelmesi üzerine vakit kaybetmeden elektrikli araç üretme yarışına girdi.

İlk elektrikli modeli Çin’de tanıtacak

Şu anda üretimde elektrikli otomobili bulunmayan Toyota, ilk elektrikli otomobilini Çin’de satışa sunacak. Ardından Japonya, Hindistan, ABD ve Avrupa’da satışa sunacak.

Önümüzdeki 2 yıl içinde toplamda 10 ayrı elektrikli model üretecek olan Toyota, 2025 yılına kadar da Toyota ve Lexus’un tüm model serilerinin elektrikli seçeneklerini sunacak.

Pil üretimi için Panasonic ile ortaklık

Toyota, Aralık ayı başında Panasonic ile yüksek performanslı pil üretimi ve geliştirme anlaşması yaptı. “Ya şimdi, ya da hiç!” sloganı ile elektrikli otomobil stratejisini açıklayan Toyota, şarj istasyonları, otonom sürüş ve en uzun mesafe konularında ciddi yatırımların arifesinde.

Toyota, yıllık emisyonsuz bir milyondan fazla araç da dahil olmak üzere, 5,5 milyondan fazla elektrikli araç satışı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Elektrikli model olmadan olmaz!

Toyota’nın yeni stratejilerini özetleyen bildirisinde, “Ekonomik yakıt tüketimi için etkili olan ve alternatif yakıtların kullanımını teşvik eden elektrikli araçlar, mevcut çevre sorunlarının çözümünde vazgeçilmez. Sonuç olarak, önümüzdeki dönemde elektrikli bir versiyon olmadan geliştirilen modellerin sayısı sıfır olacak” denildi.

Toyota yöneticileri aslında elektrikli araçlar konusunda uzun bir geçmişe sahip olduklarını vurgulayarak, benzinli- elektrikli hibrit Prius’un 1997’de piyasaya çıktığını ve yaklaşık 20 yılda toplam 11 milyon satış gerçekleştirdiklerine vurgu yaptılar.

Toyota, daha önce Scion iQ, eQ ve  Tesla Motors ile elektrikli Toyota RAV4 konusunda çalışmaları olduysa da şimdiye kadar tercihini hep hibritten yana kullandı.

Toyota şimdi de mevcut üretimi yanı sıra uzun menzilli elektrikli otomobiller üretmeye rotayı çevirmiş durumda.

Öte yandan Toyota’nın, elektrikli araçlar konusunda Mazda ve Denso ile de ortak hareket edeceği belirtildi. Bu projeye Subaru ve Suzuki’nin de katılması bekleniyor.