Toyota, Almanya Rallisi’nde sildi süpürdü!

2120
Toyota Almanya Rallisi'nde sildi süpürdü!

Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) önemli bir ayağı olan Almanya Rallisi’nde deyim yerindeyse Toyota pilotları rakiplerini, sildi süpürdü.

Almanya Dünya Ralli Şampiyonası’nın zorlu bir ayağı. Şampiyonluk virajında hem Pilotlar Şampiyonası’nı, hem de Markalar Şampiyonası’nı belirleyen en önemli yarışlardan biri. Tamamı asfalt olan parkurdan oluşan Almanya Rallisi’nde zemin her zaman pilotların korkulu rüyası olmuştur. Asfaltın toprak, saman ve küçük çakıllarla kaplı oluşu, pilotları hataya zorluyor.

Ott Tanak rahat kazandı

Aslında Ott Tanak’ın kullandığı Yaris’te frenleme problemi vardı. Öylesi belirsiz bir parkurda fren sorunuyla farka gitmek, çok önemli bir başarı. Tanak, yarış boyunca Sordo ve Neuville’nin baskısını pek hissetmedi bile. Citroen’de Ogier ve Lappi, C3’ün problemleri ile uğraşmaktan neredeyse yarışa konsantre bile olamadılar.

Hyundai için ‘hayal kırıklığı’

Hyundai takımı Almanya’da Sebastien Loeb yerine Dani Sordo’yu parkura sürdü. Ancak B planı Toyota pilotu Tanak tarafından bozuldu. Tanak’ın performansına takımın diğer pilotları Meeke ve Latvala da eşlik edince, Hyundai dördüncülükten yukarı çıkamadı. Ott Tanak’a en yakın Hyundai pilotu Dani Sordo idi. Ancak Tanak tam 46.6 saniye fark attı Dani Sordo’ya. Hyundai’nin diğer pilotu Neuville’ye ise Tanak’ın attığı fark tam 58.5 saniye; neredeyse 1 dakika. Bu da gerçekten hüsran Hyundai pilotları için. Ford cephesinde de sorun var. M-Sport eski günlerini çok arıyor. M-Sport Ford Takımı ancak klasmanın 9. sırasında kendilerine yer buldular.

Sırada Türkiye Rallisi var

Sezonun bizi daha çok ilgilendiren ayağı şüphesiz ki Türkiye Rallisi. Şimdi gözler Türkiye Rallisi için turizm beldemiz Marmaris’e çevrildi. 12-15 Eylül tarihlerinde Muğla ilindeki toprak parkurda yapılacak olan ralliye önemli oranda turistin gelmesi bekleniyor.

WRC Almanya Rallisi Genel Klasmanı

  1. Tanak / Jarveoja (Toyota Yaris WRC) 3:15:29.8
  2. Meeke / Marshall (Toyota Yaris WRC) +0:20.8
  3. Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC) +0:36.0
  4. Sordo / del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +0:46.6
  5. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +0:58.5
  6. Lappi / Ferm (Citroën C3 WRC) +1:42.2
  7. Mikkelsen / Jæger (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:46.2
  8. Ogier / Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1:56.3
  9. Greensmith / Edmondson (Ford Fiesta WRC) +6:22.2
  10. Katsuta / Barritt (Toyota Yaris WRC) +8:19.2