Toyota Gazzo Racing WRT, Marmaris’te ‘Gaza Geldi!’

3533

Dünyanın gözü perşembe gününden bu yana Türkiye üzerinde. WRC-Dünya Ralli Şampiyonası’nın 10. ayağı olan Rally Turkey’de Toyota Takımı (Toyota Gazzo Racing WRT) Marmaris’te harikalar yaratıyor.

Toyota Yaris WRC ile yarışan Ott Tanak, Türkiye Rallisi’ne gelmen hem Almanya Rallisi, Hem de İsveç Rallisi’nden zaferle ayrılmıştı. Tanak ve takım arkadaşı Neuvella, Marmariste de büyük bir zafere imza atmak için büyük bir avantaj yakalayarak, Cumartesi günü gerçekleşen etapların sonunda genel klasmanın tepesine yerleştiler.Türkiye Rallisi’nin kırıcı etaplarında Toyota Takımı günü en karlı kapatan takım olurken, kimi takımlar nazara, kimi takımlar ise hayal kırıklığı yaşadı

Hyundai Hızlı Başladı ama!

Hyundai Türkiye Rallisi’ne hızlı başladı, ancak erken havlu attı. Çünkü pusuda bekleyen kurt takım direktörü Tommi Makinen yılların verdiği tecrübesini konuşturmaya başlamıştı. Makinen bekle gör taktığı kullandı ve zirveye 2 pilotunu birden oturtacak taktiklere imza attı. Toyota yapıldığı yıllarda pilotların kabusu olan Akropol Rallisi’nin etaplarını aratmayan kırıcı TürkiyeRallisi etaplarında büyük bir performans orataya koydu ve zirveyi ele geçirdi.

Mikkelsen, Neuvella ve Ogier’in liderlikleri uzun sürmedi

Her kilometresi pilotlara ‘kabus işkencesi’ yaşatan kırıcı etaplarda Hyundai pilotu Mikkelsen ve Neuvella ile M sport Ford pilotu Ogier’in liderlikleri uzun sürmedi. İşte tamda Makinen’in taktiklerinin hayat bulduğuCumartesi bölümünde Tanak ve Latvala gerçeği ortaya çıktı. Ott Tanak Türkiye Rallisi’ni kazanarak 3’te 3 yapma şansını yakalamıştı. Bu hem kendisinin hem de Toyota’nın Şampiyonluk için yakaladığı büyük bir fırsattı. Cumartesi günü Tanak ve Latvala ile atağa kalkan Toyota, Marmaris’te istediğini alarak, Pazar günü geçilecek final etapları için hem moral, hem de güç topladı.

Türkiye Rallisi 3. Gün Klasmanı

1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h34m22.5s

2 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +13.1s

3 Hayden Paddon/Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m10.5s

4 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +3m22.2s

5 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +6m25.4s

6 Henning Solberg/Ilka Minor (Skoda Fabia R5) +11m55.5s

7 Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +16m49.0s

8 Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +17m05.9s

9 Simone Tempestini/Sergiu Itu (Citroen C3 R5) +17m50.4s

10 Chris Ingram/Ross Whittock (Skoda Fabia R5) +18m38.2s

TBC Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +28m52.2s