Toyota Türkiye’de üretiyor, 100 ülkeye ihraç ediyor

3651

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 281 bin adetlik kapasitesiyle Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası konumunda bulunuyor.

Türkiye’de üretilen ilk SUV olan C-HR modeliyle 3 vardiya üretime geçip kapasitesini ikiye katlayarak yıllık 281 bine çıkaran Toyota Otomotiv Sanayi’nin çalışan sayısı yaklaşık olarak 5.500’e yükseldi. C-HR ile Japonya dışında ilk Toyota Yeni Global Platformu (TNGA) modeli üreten fabrika olma özelliğine sahip olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, aynı zamanda Avrupa’daki Toyota üretim tesisleri arasında en yüksek üretim kapasitesine sahip oldu. Bugüne kadar 2.3 milyar dolar yatırım yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Sakarya üretim tesislerinde Toyota C-HR, Corolla ve Verso olmak üzere 3 modelin aynı hat üzerinde üretimini gerçekleştiriyor.

İhracatın liderleri sıralamasında 2’inci sırada 

Rekorlarla kapatılan 2017 yılında gerçekleştirdiği 4.44 milyar dolarlık ihracat değeriyle ihracatın liderleri sıralamasında beş basamak birden yükselerek 2’inci sırada yer alan Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllendirildi.

Tarihinin en yüksek üretim rakamına ulaştı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ilk bin firma içinde bir önceki yıla göre beş basamak yükselip 2’nci sıraya yerleşerek ödülün sahibi oldu. 2017 yılında yüzde 146 artışla 4.44 milyar dolarlık rekor bir ihracat değerine ulaşan Toyota Otomotiv Sanayi, ülke ekonomisine katkısını katlayarak sürdürüyor. 2017 yılı boyunca tam kapasiteyle çalışıp 281 bin adet otomobili üretim bantlarından indiren fabrika, tarihinin en yüksek rakamına ulaşarak yüzde 74’ü Avrupa, yüzde 20’si Kuzey Amerika ve yüzde 6’sı Orta Doğu, Kuzey Afrika ile diğer ülkeler olmak üzere 244 bin aracı yaklaşık 100 ülkeye ihraç etti.