Trafikte tehlike oluşturan durumları ne kadar engelleyebiliriz!

3322

Bosch’un, şehir içinde motosiklet sürmeyi daha emniyetli ve konforlu hale getiren teknolojileri sayesinde, trafikte tehlike oluşturan durumların önüne ilk andan itibaren geçilebilecek.

Bu teknolojilerin başında radar tabanlı sürücü destek sistemleri geliyor. Radar tabanlı sürücü destek sistemleri adaptif hız sabitleyici, çarpışma uyarı sistemi ve kör nokta tespiti sayesinde motosiklet sürmeyi olabilecek en emniyetli duruma getiriyor.

Radar tabanlı sürücü destek sistemleri

Motosikletlerde bir duyu organı olarak radar kullanılması hem emniyetli bir sürüş sağlar hem de aracın çevresinin tam bir resmini sunar. Radar tabanlı destek sistemleri, sürücüler için hayatı kolaylaştırır ve aynı zamanda sürüş esnasındaki konfor ve eğlenceyi artırır.

– ACC adaptif hız sabitleyici

Yoğun trafikte sürüş ve öndeki araçla doğru mesafeyi koruma büyük bir konsantrasyon gerektiren yorucu bir iştir. ACC, trafik akışına göre aracın hızını ayarlar ve gereken güvenli takip mesafesini korur. Bu sistem, öndeki araçla güvenli takip mesafesi olmaması sebebiyle gerçekleşen arkadan çarpmaları etkili bir şekilde önleyebilir. ACC sürücülere daha fazla rahatlık sunmanın yanı sıra özellikle yoğun trafikte yola daha fazla konsantre olmayı sağlar.

– Çarpışma uyarı sistemi

Trafikte küçük bir konsantrasyon kaybı bile ciddi sonuçlara yol açabilir. Bosch, çarpma riskini veya sonuçlarını azaltmak üzere motosikletler için bir çarpışma uyarı sistemi geliştirdi. Sistem, araç çalışır çalışmaz aktif hale geliyor ve belirlenen tüm hız aralıklarında sürücüyü destekliyor. Sistem, bir başka aracın tehlikeli bir şekilde yakın olduğunu ve sürücünün duruma reaksiyon göstermediğini tespit ettiğinde ise sesli veya görüntülü bir sinyal yoluyla sürücüyü uyarıyor.

– Kör nokta tespiti

Bu sistem, motosiklet sürücülerinin emniyetli bir şekilde şerit değiştirmesine yardımcı olmak üzere aracın tüm çevresini dikkatli bir şekilde kontrol ediyor. Bir radar sensörü, görülmesi zor alanlardaki nesneleri kayıt altına alıp sistemin elektronik gözü olarak kör noktaları tespit ediyor. Sürücünün kör noktasında bir araç belirdiğinde, sistem dikiz aynasına görüntülü sinyal göndererek sürücüyü uyarıyor.