Türk halkı SUV ve sedanı çok sevdi

4203
Türk halkı SUV ve sedanı çok sevdi

Dünya’da araç alım tercihleri değişiyor. Değişen tercihler ışığında otomotiv üreticileri de ürün gamlarını oluşturuyor. Peki Türkiye’de durum ne? İşte Türkiye’de gövde tipine göre tercihler.

ODD’nin son verilerine göre Türkiye’de tüketici araç alırken en çok sedan gövde tipini tercih ediyor. Sedan seçeneği hemen hemen her markanın ürün gamında mevcut. Ancak tüketicinin hızla yöneldiği SUV gövde tipi araçlar her markanın ürün gamında yeterli seçenekle yer almıyor. Bu da pazar oluşumunda ürün gamında fazla sedan ve SUV seçeneği sunan markaların pazar paylarını hızla yükseltmelerini sağlıyor.

Sedan, pazar lideri SUV; ikinci sırada!

2020 yılının ilk 5 ayında Türkiye’de toplam 65 bin 532 adet sedan satışı gerçekleşti. Bu rakamlarla sedan ilk 5 ayda pazarın lideri olurken, yüzde 44,7 pay ile en çok tercih edilen gövde tipi oldu. İkinci sırada SUV gövde tipi var. Türkiye’de ilk 5 ayda toplam 42 bin 744 adet SUV araç satıldı. SUV gövde tipi araçların bu dönemdeki pazar payı yüzde 29,2 oldu. Bir zamanların çok tercih edilen gövde tipi olan HB ise klasmanın üçüncü sırasında yer alıyor. Son 5 ayda toplam 33 bin 446 adet HB gövde tipi araç satışı gerçekleşti.

Grafik:odd