Türk takımı Europa Orient Rallye’de trafik güvenliği için yola çıktı

2878
Türk takımı, TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro ve otomotiv sektörünün duayen isimlerinden ve NTV 0-100’e programının yapımcısı Saffet Üçüncü’den oluşuyor.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Europa Orient Rallye – Dostluk ve Barış Rallisi’ 5 Mayıs’ta Strazburg’da start aldı.

TÜVTÜRK’ün sponsorlar arasında yer aldığı ralli bu sene trafik güvenliği için otomotiv sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Rallide Türk takımı TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro ve televizyon yapımcısı Saffet Üçüncü gibi isimlerden oluşuyor.

TÜVTÜRK’ün desteğiyle gerçekleştirilen ralliye bu yıl 11 ülkeden 65 takımlık 220 kişilik grup, 195 araç ile katılıyor. Kurallara göre ralliye sadece 20 yaşından büyük ve değeri 1.111 Euro’yu geçmeyen araçlar katılabiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı himayesinde, TÜVTÜRK’ün desteğiyle düzenlenen ‘Europa Orient Rallye – Dostluk ve Barış Rallisi’ bu yıl 13. kez start aldı.

Bakımı, periyodik muayeneleri zamanında yapılan otomobillerin, ralli gibi mücadele oranı yüksek organizasyonlarda dahi yer alabildiklerinden hareket ederek etkinliği 7 yıldır destekleyen TÜVTÜRK, bu yıl son derece ilgi çekici bir ekiple ralliye katılıyor.

5 Mayıs tarihinde Strazburg’dan startı verilen rallide Türkiye’yi, TÜVTÜRK’ün oluşturduğu 2 araçlık Türk Takımı temsil ediyor. Türk takımı, TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro ve otomotiv sektörünün duayen isimlerinden ve NTV 0-100’e programının yapımcısı Saffet Üçüncü’den oluşuyor.

Dünyanın en eğlenceli rallilerinden biri olarak adlandırılsa da, otomobillerin özellikleri ve geçtikleri parkurlar anlamında yüksek düzeyde dayanıklılık isteyen yarışa katılan yöneticiler, bir yandan araç ve trafik güvenliğinin önemine dikkat çekmeyi, bir yandan da Türkiye’yi ve güzelliklerini tanıtmaya katkıda bulunmayı amaçlıyorlar.

11 ülkeden 65 takımlık 220 kişilik grup İtalya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan’ı geçerek 9 Mayıs’ta Türkiye’ye gelecekler. Türkiye etabı 13 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda başlayacak ralli, 27 Mayıs’ta Ürdün’de sona erecek.

Türk takımının gündemi trafik güvenliği

Ralliyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, “TÜVTÜRK olarak araçların trafikte güvenli şekilde seyrini sağlamak üzere gerçekleştirdiğimiz periyodik muayenelerin faydasına dikkat çekmek amacıyla 7 yıl önce, bu organizasyonun içinde yer aldık. O tarihten bu yana da her yıl desteklemekte ve bir ekiple yarışa dahil olmaktayız. Dünyanın en eğlenceli otomobil yarışlarından biri olarak bilinse de, dayanıklılığın ön plana çıktığı bir yarış. Katılan araçların tamamı 20 yaş üzerinde. Ancak modelleri ve yaşları ne olursa olsun, bakımı ve muayenesi tam araçların, kusursuz bir şekilde 11 bin kilometre yapabildiklerini görebiliyoruz. Bu da bize araç muayenesinin ve bakımının önemini bir kez daha gösteriyor. Buradaki amacımız keyifli vakit geçirirken bir yandan da trafik güvenliğine dikkat çekmek. Bu yıl Türkiye otomotiv sektörünün en önemli markalarından birinin yöneticisini de Türk takımına dahil ettik. Ayrıca, daha önce de birlikte bu organizasyonda yer aldığımız değerli duayen Saffet Üçüncü de aramızda. Umarız, bu birlikteliğimiz trafik güvenliği konusunda da bir farkındalık yaratır” diye konuştu.

Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro ise, trafik güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktıklarını belirterek, Ralli hakkında şunları söyledi: “Öncelikli amacımız eğlenceli rotayı tamamlamak ve trafik kurallarına azami uymak. Rallide farklı ülkelerden 200’ün üstünde katılımcı yer alıyor. Organizasyonun Türkiye ayağında ralliciler birçok ili görme ve tanıma imkanı bulacaklar. Bu anlamda da Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir organizasyon olacak.”

20 yaşın üstünde araçlar katılabiliyor

Kurallara göre, değeri 1.111 Euro’nun altında ve 20 yaşından eski araçların katılabildiği rallide takımların güzergah boyunca otoyola çıkmalarına izin verilmiyor. Zaman ya da hıza dayalı bir mücadelenin olmadığı Dostluk ve Barış Rallisi’nde yarışmacılar rota üzerinde belirlenen sosyal ödevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Rallide bu ödevleri en başarılı yerine getiren takım birinciliği elde ederken, diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor.