Türkiye dünya pistlerine motosiklet yarışçıları yetiştiriyor…

9375

Onlar yaşları 13 ile 16 arasında, hayallerini neredeyse ilk yaşlarından bu yana motosiklet süsleyen, kendilerine Türkiye’nin uluslararası platformdaki gururu Kenan Sofuoğlu’nu örnek alan genç yetenekler…

Hayallerinin peşinde koşuyor, dünyaca ünlü motosiklet yarışçısı olmak için pistte ter döküyorlar! En büyük destekçileri aileleri de onları yalnız bırakmıyor ve heyecanla yarışları takip ediyor. Kenan Sofuoğlu’ndan sonra dünya pistlerinde bayrağı Toprak Razgatlıoğlu, Rodi Pak, Can Öncü, Deniz Öncü gibi genç isimler dalgalandırırken Yamaha’nın yürüttüğü bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’ sayesinde pistlere Türkiye’yi temsilen yeni isimler de dahil olacak.

Yamaha R25 Cup yarışçılarına Rodi Pak desteği…

Yamaha bLU cRU programı kapsamında eğitim alan ve ilk elemeden geçen 14 genç yetenek, Uşak Belediyesi Yarış Pisti’nde gerçekleşen R25 Cup’ta kıyasıya yarıştı. İki ayak şeklinde koşulan R25 Cup’ta gençlere Türkiye’yi İspanya Superbike Şampiyonası’nda Yamaha YZF-R1M ile temsil eden Rodi Pak da destek verdi. Yarış boyunca Rodi Pak’tan ve Yamaha Riding Academy eğitmenleri Metehan Yılmaz ve Ömer Faruk Topkar’dan tüyolar alan gençlerin motivasyonu üst sevilere çıktı. Profesyonel yarışçılar kadar rekabetin kıyasıya yaşandığı ve izlemeye değer anlar yaşatan yarışlar sonunda ilk üçte yer alan isimler Yiğit Fazlı Erçelik, Hakan Yılmaz, Furkan Aykut oldu.

Yamaha R25 Cup sonunda liderliği alan genç yeteneğe Avrupa kapsısı aralanıyor

Motosiklet tutkusuyla çarpan genç yüreklere R3 bLU cRU Challenge’da ve sonrasında dünyanın en önemli uluslararası karşılaşmalarında yarışma fırsatı yaratan Yamaha’nın bLU cRU ‘Yeni Nesil Yarışçı Yetiştirme Programı’ yoğun talep aldı. Mart ayında başlayan projede 72 genç, Yamaha Riding Academy’nin deneyimli eğitmenleri Metehan Yılmaz ve Ömer Faruk Topkar tarafından uluslararası standartlarda eğitim alma fırsatı buldu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve ilk elemeden geçen 14 yetenekli genç R25 Cup’ta yarışma şansı kazandı. Genç yetenekler 2 ayak şeklinde düzenlenen R25 Cup’ta yarışarak yarış atmosferini yaşadı. Bu yıl içinde toplamda 4 ayak şeklinde koşulacak yarışlar sonunda liderliği alan genç yetenek Avrupa R3 bLU cRU Challenge’da yarışabilmek için büyük bir fırsat yakalayacak.

Yamaha’nın dünya genelinde düzenlediği on-road ve off-road sürüş eğitim programı bLU cRU’dan başarılı sonuçlar elde ederek katılmaya hak kazandığı ‘R3 bLU cRU Challenge’da başarı elde eden gençlerin sonraki hedefleri ise Supersport 300 Dünya Şampiyonası (WorldSSP 300) olacak. Yamaha R3 bLU cRU Challenge, dünyanın dört bir yanından en iyi genç yetenekleri keşfetmek ve geliştirmek için kuruldu ve bugüne kadar birçok gencin hayallerini gerçekleştirmeleri için fırsat sağladı. Andy Verdoia ve Galang Hendra Pratama gibi isimlere dünya şampiyonasında önemli bir fırsat yaratan R3 bLU cRU, motosiklet sporlarına ilginin artması için de önemli bir misyon üstleniyor.

Yamaha, motor sporlarının gelişiminde öncü oluyor

Kenan Sofuoğlu ile birlikte Mart ayında başlattıkları projeye yaklaşık 700 gencin başvurduğunu belirten Yamaha Motor Satış ve Pazarlama Müdürü Ersin Şeker “Hem Yamaha markasına olan güven, hem de Kenan Sofuoğlu gibi dünyaca ünlü bir şampiyonun bu projede yer alması yoğun başvuru almamıza neden oldu.  Bu hafta gerçekten profesyonel bir yarış izledik ve oldukça etkilendik. Bizi çok etkileyen bir diğer detay ise ailelerin heyecanı ve ilgisiydi. Ailelerin çocuklarını desteklemesi, motosiklet algısının değişiyor olduğunu gösteriyor ve bu projenin ne kadar doğru bir adım olduğunu kanıtlıyor. Yakın tarihte ülkemizden bir çok gencin isimlerini uluslararası arenada göreceğimizden hiç kuşkumuz yok. İnanıyoruz ki bu gibi projeler ülkemizde motor sporlarının gelişimine fayda sağlayacak” dedi.