Türkiye Rallisi WRC takviminden çıkartılıyor mu?

2468
Türkiye Rallisi WRC Takvimi'nden çıkartılıyor mu?

‘Türkiye Rallisi WRC takviminden çıkartılıyor!’ iddiası Alman Rallye-Magazin Dergisi’nin muhabiri Michael Heimrich’e ait. Peki gerçekten Rally Turkey WRC dışında mı kalıyor?

Paris’te FIA Dünya Konseyi toplantısı bilinmeyen bir nedenle Haziran sonuna ertelendi. İddia şu ki, Konsey Türkiye Rallisi’ni takvimden çıkartacak.

İddiada TL’de yaşanan sıkıntı nedeniyle Türkiye Rallisi’ni organize eden TOSFED, yani Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun, organizasyonu yapamama sorunu yaşaması gösteriliyor!

İddia ne kadar doğru, Haziran sonunda yapılacak toplantıda herşey ortaya çıkacak. Çünkü 2020’nin takvimi resmen açıklanacak?

Rally Turkey 2019
Uzun bir aradan sonra tekrar WRC takvimine giren Türkiye Rallisi, geçen yıl büyük bir organizasyonla yapılmış, dönemin TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı’nın olağanüstü çabalarıyla Mükemmele yakın bir sonuç alınmıştı. Ödül Törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, FIA Başkanı Todt, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank katılmıştı.

FIA ne karar alacak?

Alman Rallye-Magazin Dergisi’nin muhabiri Michael Heimrich, FIA yetkililerine dayandırdığı iddiasında şunları yazdı: “Türk Lirası’nın çöküşü nedeniyle, yakın zamanda tekrar WRC takvimine kabul edilen Türkiye Rallisi, yeniden takvimden çıkartılma eşiğinde görünüyor. Organizatör (Yani TOSFED), parasal dalgalanma ile ekonomik sorunlarla mücadele etmektedir. Bu nedenle Eylül ayında WRC, Marmaris’e  son kez gidebilir.”

Her Türkiye’ye gelişinde Türkiye hayranı olduğunu söyleyen, hatta yatını da Türkiye’den alan FIA Başkanı Jean Todt, bakalım Haziran sonunda yapılacak toplantıda Türkiye ile ilgili ne karar alacak!

Peki TOSFED ne yapıyor?

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Türkiye Rallisi için var gücüyle çalışan TOSFED’den konuyla ilgili herhangi bir görüş açıklanmadı. Türkiye Rallisi’ne bugün itibariyle 3 aydan az bir süre kala, bu iddia organizasyonu nasıl etkiler, iddialardan haberdarlar mı!

Elbette haberdardırlar, çünkü WRC  toplantılarına FIA takvimde yer alan ülkelerin Federasyon Başkanları da katılıyor… Görünen o ki, 2020 takvimi açıklanana kadar bu soru ortada kalacak!..