Türkiye Rallisi’nin geleceği ve sponsorluk gerçeği!

2574
Türkiye Rallisi
Abdullah Kurtay , Türkiye Rallisi ve Türkiye'de sponsorluk gerçeğini yazdı...

FIA, bir hafta içerisinde WRC 2020 Takvimi’ni açıklayacak. Peki, Türkiye Rallisi 2020 Takvimi’nde yer alacak mı?

Bu soruya cevap verebilmek için, olayın bütününü masaya yatırmak gerekiyor. Öncellikle uzun bir aradan sonra WRC‘nin tekrar Türkiye’ye geri getirilmesi çok önemli bir başarıydı. O zaman Federasyon Başkanı Serkan Yazıcı idi. Yazıcı ve ekibinin olağanüstü çabaları WRC’nin tekrar Türkiye’ye gelmesini sağladı.

Elbette organizasyonun önemli oranda bir maddi bedeli var. Hem yarış başına WRC organizasyonuna verilen bir bedel ve Türkiye’de yarışın organizasyonun maliyeti.

WRC organizasyonuna TOSFED‘in ödediği meblağı biliyorum. Onu burada açıklamaya gerek yok. Çünkü Türkiye Rallisi‘nin, Türkiye tanıtımına sağladığı yarar, ödenen meblağdan kat be kat daha fazla.

Türkiye Rallisi her zaman takvimde yer almalı

Evet, Türkiye Rallisi her zaman WRC takviminde yer almalı. Federasyon Başkanı Eren Üçlertoprağı editörümüz Rezzan Alavant‘a “Biz istediğimiz sürece WRC Türkiye’de yapılır!” demişti. Peki yapılmamasına ne sebep olur? Bütçe! O halde, herkes bu konuda TOSFED yönetimine yardımcı olmalı!..

Bakın, şu anda Almanya Rallisi‘nin hazırlıkları var. Almanya Rallisi, 22 Ağustos- 25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Ardından Türkiye Rallisi. Finlandiya Rallisi‘nden hemen sonra, ana gündem Almanya Rallisi ve rallinin güzergahının geçtiği yörelerle ilgili sürekli her yerde haber var. Yarıştan bir hafta sonra da Almanya Rallisi ile ilgili milyonlarca haber, video, televizyon yayınları ve fotoğraflar dünyanın her yerinde yayınlanmış olacak.

Diyeceğim, Türkiye Rallisi için ödenecek meblağın Türkiye’ye getirisinin yanında lafı bile olmamalı!..

Evet Türkiye’de sponsor mekanizması çalışmıyor, özellikle de otomobil ve motor sporları açısından büyük bir problem. O konuda çok gerideyiz. Bu hep öyleydi. 45 yıldan bu yana bu camianın içindeyim, gazeteci olarak… Hep sponsor sıkıntısı oldu.

Bu konuda yaşadığım bir anıyı da yeri gelmişken anlatmak istiyorum. Çünkü anlatacaklarım, gerçekten konunun özünü açıklar nitelikte.

Bir sponsorluk hikayesi!

Yıllar önce Serdar Bostancı Türkiye Ralli Şampiyonsı’nda başa koşuyor. BP ve Bosch’un desteğiyle önemli derecelere imza atıyor. Ford Sierra Cosworth ile yarışıyordu, co-pilotu Cihat Gürkan abimizdi… Serdar bana, “Çevrende o kadar sanayici var, birini sponsor olarak ayarlasana” dedi.

Aklıma o zaman hem Almanya’da hem de Türkiye’de çok sükse yapmış bir markanın sahibi geldi. Bir çoğunuz hatırlayabilir, Balins Jean‘in sahibi Veysi Balin. Radyo furyasının da başladığı dönemdi, o zaman. Veysi Balin’in ayni zamanda Balins FM diye de bir radyosu var. Önce ben konuştum Veysi Balin’le, beni kırmaz, biliyordum. Sonra Serdar’la fabrikasına gittik… Serdar, sponsorluğun kendisine neler sağlayacağını, araba ve tulumların nerelerine Balins’in konulacağını, Türkiye’de ve Avrupa’da hangi rallilere katılacağını anlattı, uzun uzun.

Şimdi sıkı durun. Sakin sakin 15-20 dakika Serdar’ı dinleyen Veysi Balin; “Diyelim ki birçok yarışta 1. oldun, hatta Türkiye Şampiyonu oldun, peki ne kadar kazanacağız bu işten!” diye ilk soruyu patlattı. Serdar, yazılı ve görsel basından geri dönüşlerin reklam karşılığını detaylı olarak anlattıktan sonra, Veysi Balin ayni sakin ruh haliyle ikinci sorusunu sordu: Ben ne alacağım?

Serdar, şaşkın şaşkın bana bakarken, Veysi Balin devamla, “Arkadaş, atlarım var. Yarışta dereceye girince para da alıyorum, kupa da. Şimdi, parayı ben vereceğim, sen yarışacaksın, kupayı sen alacaksın, şöhret senin olacak. Böyle şey olur mu!” demez mi!

İşte böyle bir şey Türkiye’nin sponsorluk pozisyonu. Dün öyleydi, emin olun ki, bugün de benzer durumdadır.

2020 Takvimi için kritik hafta!

Şimdi konuyu fazla dağıtmadan, toparlarsak. Bu ayın 15’ine kadar benim aldığım istihbarata göre WRC organizasyonu Türkiye’nin cevabını bekliyor. Tahminim; TOSFED ödenecek miktar konusunda indirim istiyor. Türkiye nihai kararını verdiğinde 2020 WRC Takvimi de hemen açıklanacak.

Peki TOSFED gerekli maddi desteği almazsa ne olur. İhtimal Türkiye tekrar takvimden çıkar.

Pamuk eller cebe!

Sonuca gelirsek; öncelikle Turizm Bakanı, bu konuda bir şeyler yapmalı, eğer yapmadıysa!.. Çünkü Türkiye Rallisi‘nin getirisinde aslan payı Turizm Sektörü‘nün. Sonra Türk Hava Yolları.. THY yurt dışında milyon dolarlık onlarca sponsorluklara imza atıyor. Türkiye Rallisi’ne de sponsor olmalı. Barcelona takımına sponsorluğundan Türkiye Rallisi THY’e fazla getiri sağlar. Başka markalar da var, yurt dışında sponsorluklara imza atan. Bunlardan ilk aklıma gelen Lassa ve Beko… Lassa’yı belki ayrı tutmak lazım. Çünkü WRC’nin resmi lastik tedarikçisi var, Michelin… Ama Beko tüm Avrupa’da bilinen bir marka. Ve Türkiye Rallisi’ne pekala sponsor olabilir. Daha da çoğaltabilirim. Türkiye ihracatının büyük bölümünü Otomotiv Sektörü yapıyor. Sektörün çatı kuruluşu TAYSAD neden destek vermez. Hatta TİM, Türkiye İhracatçılar Meclisi. Milyarlarca dolara hükmediyorlar. Yani yılda 3 – 3,5 milyon Euro’luk Türkiye Rallisi’ne destek olurlarsa, ne kaybederler?

Ne olursa olsun, Türkiye Rallisi‘ni takvimde tutmak lazım.