Türkiye’de 1995 yılından beri neden yeni otomotiv yatırımı yapılmadı!

1365

TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu Türkiye Otomotiv pazarı ve üretimine ilişkin çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Eroldu, sektörün bu yılı 360-420 bin bandında bitireceğini belirterek; “Pazarı büyütmezsek olmaz!” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin İhlas Haber Ajansı‘na dayanarak verdiği haberde TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu, iç piyasada 2017’de 900 bin olan otomobil satışının, 2018’de 600 bin olarak kayda geçtiğini, 2019 yılında ise 360-420 bin bandında beklendiğini kaydederek, “Türkiye’de 1995 yılından beri yeni otomotiv yatırımı yapılmadı. Çözüm, iç pazarın büyütülüp niteliğinin arttırılmasından geçiyor. Daha nitelikli bir iç pazara sahip olmamız gerekir. Zenginleşmemiz gerekir ki, daha iyi ürün istesin müşteri. İlk 3 ayda, 15-20 yıl sonra pazarı lider kapadık. Niye kapadık? Çünkü 65 bin liraya araba satıyoruz” dedi.

TÜM TOFAŞ-FIAT HABERLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Türkiye’de 1995 yılından beri yeni otomotiv yatırımı neden yapılmadı!

TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu, Türkiye’de pazarın büyütülmesinin gerekliliğine vurgu yaparak; “Biz de tanzim yapıyoruz. Araba yok. Onun bir üstü 100 bin artı. 10 bin dolar milli gelir var. Müşterinin büyük kısmı daha ulaşılabilir araç istiyor. Dolayısıyla iç pazarı zenginleştirmemiz gerekir ki ihracatta da nitelik artışı sağlayalım. Türkiye’de cazip teşvik var deniyor. O zaman neden 1995’ten beri gelen firma yok. İş pazarın büyütülmesidir. Pazar bir milyon yerine, 2 milyon olsaydı gelirlerdi. Herkes pazarın peşinde. Pazar ne kadar büyükse herkes oraya gitmek istiyor. Pazarı büyütmezsek olmaz” dedi.

Vardiya sayısını 3’ten 2’ye düşürüyor

Öte yandan, hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten Türkiye’nin tek otomotiv şirketi olan Tofaş; Nisan ayı sonunda vardiya sayısını 3’ten 2’ye düşürüyor. Türkiye’nin 4. büyük sanayi kuruluşu olan Tofaş Otomobil Fabrikası gerek iç pazardaki daralma, gerekse ihracat planlarındaki değişiklikten dolayı bu kararın alındığı belirtildi. Yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesine sahip Tofaş Otomobil Fabrikası’nda 7 bin kişi çalışıyor.