Türkiye’de kaç adet elektrikli ve Hibrid otomobil satıldı?

2699

Türkiye’de kaç adet elektrikli ve Hibrid otomobil satıldı?:Haziran ayı itibarıyla Avrupa’daki elektrikli binek araç sayısı 1 milyonu aşarken, ABD 900 bin adette kaldı. Elektrikli binek araçta dünya lideri hangi ülke? Peki Avrupa’da en çok elektrikli binek araç satılan ülke hangisi?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, Avrupa’daki Binek elektrikli araç sayılarına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. PRNet’in EV-Volumes verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Avrupa’daki binek elektrikli araç sayısının 1 milyonu aştığı saptandı. Böylelikle, Avrupa’nın bu alanda 1 milyonluk sınırı geride bırakan ikinci bölge olduğu görüldü. Çin’de ise sadece geçtiğimiz yıl 1 milyon binek elektrikli araç satışına rastlanırken, 2018 yılının sonunda 1 milyon 100 bin adetlik satışa ulaşacağı belirtildi. Çin’in zirveyi kimseye kaptırmadığı gözlendi. ABD’de bu alanda büyük bir pazara sahip olurken, 900 binlik binek elektrikli araç satışının gerçekleştiği kaydedildi.

Türkiye’de kaç adet elektrikli ve Hibrid otomobil satıldı?

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Platformu (TEHAD) verilerinden alınan bilgilere göre ise Türkiye’de 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleştirilen elektrikli ve Hibrid otomobil satış adedi 2 bin 263 olarak görüldü. Böylelikle 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 61,5 artış gerçekleştiği gözlendi.

Elektrikli otomobilde Dünya lideri Çin, Avrupa lideri Norveç

Avrupa’da sadece 6 ay içinde 195 bin elektrikli binek araç satışının gerçekleştiği ortaya çıktı. Bu rakamlar geçen yılla kıyaslandığında da yüzde 42’lik bir artış olduğu saptandı. 2018 yılının ikinci yarısında da bu artışın devam edeceği öngörüler arasında yer aldı. Avrupa’da elektrikli araç satışıyla liderliği elinde bulunduran ülke Norveç olarak görüldü. Norveç’i Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’nın takip ettiği belirlendi.

Elektrikli araçlarla ilgili 9 bin 970 haber yansıması oldu

Ajans Press ve PRNet’in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri belli oldu. Gerçekleştirilen medya incelemesinde, 2017 yılından itibaren elektrikli araçlarla ilgili 9 bin 970 haber yansıması tespit edildi.