Türkiye’de ‘Yılın Otomobili’ Hyundai IONIQ Hybrid seçildi

2072

Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin üçüncü kez gerçekleştirdiği Yılın Otomobil Yarışması’nda 7 finalist arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Hyundai IONIQ Hybrid, toplam 3820 puana ulaşarak rakiplerini geride bıraktı ve yılın otomobili olmaya hak kazandı.

Bu yılki yarışmada toplamda 3820 puan alan Hyundai IONIQ Hybrid, büyük bir zafere imza atarak birinci oldu. Yarışmanın ilk yılında Skoda Superb, geçtiğimiz yıl da Renault Megane Sedan birinci seçilmişti.

Hyundai IONIQ Hybrid; BMW 5 Serisi, Ford Fiesta, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo ve Volvo XC60 modellerini aldığı puanlarla geride bırakarak birinci seçildi. Hyundai IONIQ Hybrid, “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Ödül töreninde bir konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasınının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna dikkat çekti. Sandık, yarışmanın tüm aşamalarında finalistler otomobiller arasında büyük bir rekabetin yaaşandığını da belirterek “Objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Seçimimizin tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Üçüncü yılımızda bunu başarmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü alan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel ise, otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Berkel, ödülü aldıktan sonra şunları söyledi; “Bugün çevreci otomobiller dünyayı yaşanabilir kılmak için çok önemli. Dünyayı korumamız gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımıza çok güzel bir dünya bırakmak için hibrit teknolojisi büyük bir önem taşıyor. Dünyayı nasıl güzelleştiririz ve nasıl temiz bir gelecek bırakırız biz otomotiv üreticileri olarak bunu düşünüyoruz.”

Hangi otomobil kaç puan aldı?

Hyundai IONIQ: 3820
Peugeot 5008: 3340
Skoda Kodiaq: 2980
BMW 5 Serisi: 2340
VW Polo: 2260
Volvo XC60: 2260
Ford Fiesta: 2000