Türkiye’nin ikinci el haritası açıklandı!

1638

Türkiye ikinci el pazarının röntgeni çekildi. 3 milyon adetlik ikinci el araç satışının incelenmesiyle Türkiye’nin İkinci El Haritası belirlendi.

Cardata’nın araştırmasına göre, 2018’de tüketicilerin ikinci eldeki tercihi; dizel motor, manuel şanzıman ve sedan karoserli otomobil kombininden oluştu. Araştırma ile Türkiye ikinci el pazarının adeta röntgenini çektiklerini dile getiren Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Geleneksel olarak yaptığımız bu stratejik veri paylaşımıyla otomotiv sektörünün geneline ışık tutarken, ikinci eldeki eğilimleri de ortaya koyarak, tüketicilerin satın alma planlamalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

İkinci el otomobil satışlarında aslan payı dizelin

Yapılan çalışma kapsamında hazırlanan Türkiye’nin İkinci El Haritası analizi ile sektöre dair çarpıcı verileri ortaya kondu.Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre; 2018 yılında ikinci el otomobil satışlarında yüzde 64.5 pay ile en çok tercih edilen dizel motorlu araçlar oldu. Hem şanzıman hem motor tipi baz alındığında ise en çok tercih edilen kombinasyonu dizel motor + manuel şanzıman oluştururken, bu tip araçların toplam satış içindeki oranı da yüzde 42,3 oldu. Toplam satışlar içinde karoser tercihinde de sedan modeller ise yüzde 42,3’lük pay ile üstünlüğünü korudu. Araştırmada, ikinci el otomobil satın alan kullanıcıların tercihini ağırlıklı olarak “dizel motor + manuel şanzıman+ sedan karoser”kombininden yana kullandığı ortaya çıktı.

Türk tüketicisinin öncelikli tercihi sedan

En çok tercih edilen dizel motorlu ve manuel şanzımanlı araçları ise yüzde 22,2 ile dizel motor + otomatik şanzımanlı araçlar, onları da yüzde 18,8 ile benzinli motor + manuel şanzımanlı araçlar ve yüzde 16,6’lık oranla benzin motorlu + otomatik şanzımanlı araçlar takip etti. Türkiye’nin İkinci El Haritası, karoser tipinde de önemli verileri ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre;Türk tüketicisinin öncelikli tercihi yüzde 42,3’lük oranla sedan araç olurken, onu yüzde 30,7 ile HB modeller, yüzde 12,7 ile pikaplar ve yüzde 10,6 ile de SUV tipi modeller takip etti.

İkinci elde satılan iki araçtan biri beyaz!

Yapılan araştırma kapsamında ikinci elde satılan araçların yaklaşık yüzde 44,5’inin beyaz, yüzde 22,7’inin gri ve yüzde 15,5’inin de siyah renkte olduğu tespit edildi.