Türkiye’nin ilk elektrikli motosikleti Super Soco Motobike 2018’de

4369

Kuralkan Motorlu Araçlar, kapılarını bugün açan Motobike 2018’de  yeni markası yüzde 100 elektrikli Super Soco ile yerini aldı.

Türkiye’de satışına başlanacak ilk elektrikli motosiklet olan Süper Soco’nun TS ve TC modellerinin Türkiye lansmanı Motobike 2018’de gerçekleştirildi. Super Soco TS 2400 modeli 11 bin 400 TL, TC 3000 modeli ise 12 bin 900 TL’lik fiyat ile 15 Mart tarihinden itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Yeni nesil lityum iyon pillerden oluşan çift batarya ile 160 km’ye, tek batarya ile de 80 km’ye kadar yol yapabilen Super Soco motosikletleri, 17 inçlik arka tekeri içine entegre edilmiş Bosch marka elektrik motoru ve LG, Panasonic ve Samsung marka yüksek teknolojili bataryalar ile 2400 W güç üretiyor.

Super Soco B tipi ehliyetle de kullanılabilecek

Kuralkan Holding Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Motobike 2018’deki Super Soco lansmanında yaptığı açıklamada elektrikli motosikletlerin başta İstanbul olmak üzere yoğun trafiğin yaşandığı büyük kentlerde çevreci ve ekonomik özellikleriyle ideal bir ulaşım aracı olacağına dikkat çekerek “Biz elektrikli motosikletleri pazara sunarak geleceğe yatırım yapıyoruz. Günde 50-60 km. yol yapanlar için her açıdan uygun olan Super Soco motosikletlerimizin bakım maliyetleri de neredeyse sıfıra yakın. İleri teknoloji ile üretilen bu motosikletler otomobil ehliyeti ile de kullanılabilecek. Bunu da bir avantaj olarak görüyoruz” dedi.

Batarya dahil tüm parçaları 2 yıl garanti kapsamında

Ata, hızla yükseliş trendi gösteren Türkiye motosiklet pazarına diğer modellerin yanında elektrikli Super Soco ile de yeni bir soluk getireceklerini de sözlerine ekleyerek “Super Soco’yu internet üzerinden satışın yanında, ilk etapta 20 teslimat noktasında da satışa sunacağız. İlk yıl için 750-1000 adet aralığında bir satış hedefimiz bulunuyor. Batarya dahil tüm parçaları 2 yıl garanti kapsamında olan Super Soco modellerinin hedef kitlesi, hız konusunda iddiası olmayan, keyifli ve kısa mesafeli gezileri tercih edenler ve trafik sorununa çözüm arayanlar olacak” şeklinde konuştu.

Motosikletlerde de “0” emisyon hedefi

Çevre koruması için dizel gibi fosil yakıtlarla çalışan araçların satışına kısıtlama ve yasaklar getirilmeye başlandığının da altını çizen Kuralkan Holding Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, motosiklet sektöründe de özellikle son yıllarda elektrikli motorlara büyük bir rağbet olduğunun görüldüğünü kaydederek şunları söyledi: “Emisyon değerleri her normda değişiklik göstermekle beraber motosikletlerde de sıfır emisyon hedefine doğru bir gidiş görülüyor. Şu anda tüm dünyada en büyük sorun bataryaların ömrünün uzatılması ve dolu şarj ile uzun süre kullanılabilmesi. Ar-Ge yatırımları bu alanda yoğun şekilde devam ediyor. Bugün Türkiye’de kullanılan elektrikli scooter’ların da en büyük sorunu çoğu zaman garanti kapsamı dışında tutulan aküler ve bunların kısa ömürleri. Birçok gelişmiş batı ülkesinde benzinli ve dizel araçlara 2040 yılına kadar sınırlama getirilecek. Bu ülkelerde satılan her otomobilin elektrikli motora sahip olması gerektiği şart koşulacak. Bu açıdan baktığımızda da Kuralkan olarak yine öncü olduk. İleri teknoloji ürünü bataryalar ve bosch marka motor ile tüketicilerin beklentilerine uygun bir ürün sunduk.”

Kontak kapatmadan 60 saatte Türkiye turu

62 ülke arasından dünya 3.’lüğü Türkiye’nin oldu