Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından Zeid’in hayatı NTV’de

26575

Ferko sponsorluğunda gerçekleşen Fahrelnissa Zeid Belgeseli’nin çekimleri Ürdün, Londra ve Berlin’de gerçekleşti. Belgesel, 20. yy’ın en önemli sanatçıları arasında kabul edilen Fahrelnissa Zeid’in sıradışı hayatı, renkli kişiliği ve sanat anlayışı üzerine birçok keşfi barındırıyor.

Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu “Benim Sanatım” belgesel programı Fahrelnissa Zeid bölümü ile 4 Kasım Cumartesi 15:10’da NTV’ de yayınlanıyor.

Fahrelnissa Zeid, 13 Haziran – 8 Ekim 2017 tarihleri arasında dünyanın en önemli müzelerinden Tate Modern’de gerçekleşen geniş retrospektif sergisi ile global sanat dünyasının yeniden ilgi odağı oldu. Sanatçının farklı dönemlerine ait 44 eserinden oluşan sergi, Tate Modern’ den sonra 25 Mart 2018’e kadar Berlin Deutsche Bank Kunsthalle’de sanat severler ile buluşuyor ve sonrasında Sursock Müzesi Beyrut’a doğru yola çıkıyor.

Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu, tüm bu önemli sergileri de ekrana getirecek olan “Benim Sanatım” belgesel programı Fahrelnissa Zeid bölümü ile 4 Kasım Cumartesi 15:10’da NTV’ de yayınlanıyor.

FAHRELNISSA ZEID HAKKINDA

1901 yılında Sadrazam Cevat Paşa’ nın yeğeni olarak Büyükada’da doğar. Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, Sanayi-i Nefise’nin ilk kadın mezunları arasındadır. Sanatçı, resim öğrenimine Paris’teki Académie Ranson’un Bissiere atölyesi’nde, sonrasında İstanbul’daki Namık İsmail Atölyesi’nde devam eder. 1934 yılında Ürdün Kralı Abdullah’ın kardeşi ve Irak Kralı 2. Faysal’ın amcası Emir Zeid ile evlenir, prenses unvanını alır. 2. Dünya savaşı sonrası belirli süreler yaşadıkları Paris, Londra, NewYork, Brüksel ve daha birçok şehirde yapıtlarını sergiler. 1976 yılında Amman’a yerleşen sanatçı, kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurar. Sanatçı, 1991’de Amman’da hayata veda eder.