TÜV lastik testi: Yıl boyunca tek set yeterli

Bu lastik sürücülere, yıl boyunca tek bir set lastik kullanma olanağı sağlarken, öngörülemeyen yol koşulları için de hazırlıklı olma fırsatı tanıyor.

3303
Bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından yapılan testler sonucunda Goodyear’ın dört mevsim lastiği Vector 4Seasons, yağmurlu ve karlı hava koşullarında, rakiplerine oranla, en iyi performans gösteren lastik oldu.

Hava koşulları bölgelere göre büyük farklılıklar gösteriyor.(1) Ülkemizde yıl boyunca yaklaşık 9 gün boyunca yerde kar bulunurken, yağmurlu gün sayısı 137 civarında. Bu durum, özellikle daha yumuşak kışların yaşandığı bölgelerde, doğru lastiğin seçiminin önemini artırıyor.

Lastik üreticilerinden Goodyear, olumsuz hava koşullarında en iyi şekilde performans gösteren dört mevsim lastiği olan Vector 4Seasons’ı geliştirdi. Vector 4Seasons sürücülere, yıl boyunca tek bir set lastik kullanma olanağı sağlarken, öngörülemeyen yol koşulları için de hazırlıklı olma fırsatı tanıyor.

Bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından son dönemde yapılan testler, Goodyear Vector 4seasons lastiğin, yağmur ve karda rakiplerine göre daha başarılı olduğunu gösteriyor. (2) TÜV, Goodyear Vector 4seasons’ı ve rakiplerini, ıslak koşullarda ve karlı zeminde frenleme gibi dört mevsim segmenti ile ilgili olan farklı performans kriterlere göre test etti. Bu testin sonuçları, Goodyear’ın en yeni dört mevsim lastiği olan Vector 4Seasons’ın, test edilen rakiplerine göre karla kaplı yollarda ve ıslak zeminde en kısa frenleme mesafesine sahip olduğunu gösterdi.

Vector 4Seasons, ıslak koşullarda test edilen rakiplerine göre ortalama 3,6 metre daha kısa frenleme mesafesine sahip. (3) Bu test, Vector 4Seasons’ın ıslak koşullarda tam olarak durduğu an, rakip lastiklerin hala ortalama 24km/h hızla frenleme yaptığını gösterdi.

Vector 4Seasons ayrıca karlı koşullarda test edilen rakiplere göre ortalama 2,2 metre daha kısa frenleme performansı ile sınıfının en iyisi oldu. (3) TÜV sonuçları, Vector 4Seasons’ın tam olarak durduktan sonra, rakip lastiklerin hala ortalama 13 km/h hızla frenleme yaptığını gösterdi.

————————————-

(1) Kaynak: DWD, OGIMET, Worldweather, ECAD, NOAA. Veri işleme rant.tv weathersolutions tarafından yapılmıştır.

(2) Dört rakip ortalamasıyla mukayese edilmiştir (Michelin CrossClimate+, Continental AllSeasonContact, Pirelli Cinturato All Season ve Vredestein Quatrac 5). TÜV SÜD Ürün Hizmeti tarafından Goodyear talebi üzerine Ağustos 2017’de ölçümlenmiştir; Ebat: 205/55R16; Test Aracı: VW Golf VII; Lokasyon: Cardrona (NZ), Colmar-Berg (L), Montpellier (F), Wittlich (D) Papenburg (D) Uni Neubiberg (D) TÜV SÜD Garching (D); Rapor no: 713112421-02

(3) Dört rakip ortalamasıyla mukayese edilmiştir (Michelin CrossClimate+, Continental AllSeasonContact, Pirelli Cinturato All Season ve Vredestein Quatrac 5). TÜV SÜD Ürün Hizmeti tarafından Goodyear talebi üzerine Ağustos 2017’de ölçümlenmiştir; Ebat: 205/55R16; Test Aracı: VW Golf VII; Lokasyon: Cardrona (NZ), Colmar-Berg (L), Montpellier (F), Wittlich (D) Papenburg (D) Uni Neubiberg (D) TÜV SÜD Garching (D); Rapor no: 713112421-02