Uğur Sakarya: Bayiler sıkıntı yaşıyor

2001
Uğur Sakarya: Bayiler sıkıntı yaşıyor

Otomotiv satışlarının Mart’ta yükseleceğini, ancak virüsün asıl etkisinin Nisan’da görüleceğini söyleyen Uğur Sakarya, bayilerin de büyük sıkıntı yaşadığını öne sürdü.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle otomotiv pazarının durağan bir ikinci çeyrek geçireceğini belirten Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlığı kurucusu Uğur Sakarya, Otomotiv satışlarının Mart’ta yükseleceğini, ancak virüsün asıl etkisinin Nisan’da görüleceğini söyleyen Uğur Sakarya, bayilerin de büyük sıkıntı yaşadığını öne sürdü.

Asıl düşüş Nisan ayında görülecek

Mart ayının ilk haftalarından itibaren Koronavirüs salgını nedeniyle talebin sert bir şekilde düşmeye başladığını bildiren Sakarya, “Buna rağmen Mart ayında markalar, Ocak ve Şubat aylarında sipariş aldıkları araçları fatura ediyorlar.

Görüştüğümüz tüm markaların Mart ayında Şubat satışlarının yüzde 20 ila yüzde 70 üzerinde satış yapacaklarını biliyoruz. Bu kapsamda, Mart ayının 65 bin adetler seviyesinde tamamlanacağını öngörüyorum. Ancak,Nisan ayında bu adedin bir hayli altında satış gerçekleşecektir”dedi.

Bayiler de sıkıntı yaşıyor

Bayilerin yaşanan süreçten negatif etkilendiğini de ifade eden Sakarya, bayilerin bu dönemi kısıtlı kadrolarla nöbetleşe çalışarak geçirdiğini belirtti. Uğur Sakarya ayrıca, bayilerde yeni araç siparişleri alınamadığını, ikinci el araç satışlarının yüzde 50 oranında azaldığını ve günlük servis girişlerinin dahi ciddi oranda düştüğünü sözlerine ekledi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK AKTÜEL HABERLER