Uzun yolda sürücü yorulduğunda, otoban pilotu emre amade!..

1868

Uzun yolda sürücü yorulduğunda, otoban pilotu emre amade!.. : Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümler Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, firma olarak veriyi doğru yerinde efektif kullanım analizi ile bir çok uygulama ve ürünü hayata geçirdiklerini açıkladı. Mobilitenin konforlu, rahat, ulaşılabilir olmasından yana olduklarını belirten Engindeniz, “Yüksek sürüş otonom tekniklerine sahip araçlarla sadece ürün veya hizmet değil, bir ekosistem sunmak hedefindeyiz” dedi.

Araçların altyapıyla ve nesnelerle konuşması

Mevcut araçları geliştirmenin yanı sıra yeni teknolojik araçları da geliştirdiklerini anlatan Özlem Vidin Engindeniz, Case başlığında değerlendirdikleri ve araçların araçlarla, araçların altyapıyla ve nesnelerle konuşması gibi teknolojilere sahip yeni ürünlerle ilgili şu bilgiyi verdi:

“CarToX teknolojisine sahip modellerimiz birbiriyle konuşabilecekler. Örneğin seyir halindeyken bir kaza yaşarsa, ya da trafikte yığılma, tıkanıklık varsa bunu çevredeki aynı model araçlara haber verecek. Tabi burda araçların altyapı ile konuşması da kritik önemde. Henüz trafik ışıkları ve sinyalizasyon gibi altyapılar hazır olmadığı için henüz Türkiye’de bu teknoloji etkin kullanılamıyor. Yine otoban pilotu uygulamamız var. Uzun yolda sürücü yorulduğunda otoban pilotuna geçiyor, araç kendi hızını ayarlıyor. Konforlu bir sürüş deneyimi yaşıyor.

Car2go ise paylaşılan araç sistemi. 8 ülkede 26 bölgede 3 milyon müşterisi var. Şehir içinde bir noktaya ulaşmak istediğinde, belli noktalardaki Car2go araçlardan birini alıp kullanabiliyorsun. Kullandığın dakika kadar para ödüyorsun. Yine belirlenen noktalara aracını teslim ediyorsun. Fizibilitesi yapıldı ama Türkiye’de henüz kullanılabilir durumda değil. Sürdürülebilirlik de bizim için önemli. Elektrikli aracımız 2019’da yollara çıkacak. Markası da EQ olacak”.