Ve karşınızda Ferrari’nin yeni F1 aracı SF90

4432

670 tasarım kodu ile üretilen SF90, Ferrari tarafından Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda yarışmak için inşa edilen 65. Formula 1 aracı.

Ferrari’nin yeni yarış otomobili, 2018 otomobiline göre birçok yenilik içeriyor. Çünkü çeşitli değişiklikler gerektiren FIA’nın zorunlu yeni düzenlemelerine göre üretildi. En belirgin değişiklikler arasında ön ve arka kanatlarda yapılan değişiklikler var. Ön kanat daha genişledi ve daha aerodinamik profillere sahip oldu. Arka kısmı daha genişledi ve daha yükseldi.

Ön kanat

Ön kanat, otomobilin en önemli bileşenlerinden biri, sadece ön ucunda downforce üretmekle kalmaz, aynı zamanda etkili aerodinamik sağlamakta anahtar faktör olan arkadan gelen hava akış kalitesini de etkiler. Bilindiği gibi hareket halindeki bir taşıt üzerine etkiyen, zemine doğru bastırma etkisine sahip olan ve artan stabilite sağlayan bir kuvvet olan downforce, hava direnci ve yerçekimi kombinasyonu ile oluşuyor..
2019 yönetmeliği, ön kanadın basitleştirilmesini gerektiriyordu. Yatay elemanların sayısı beşi geçemezken, genişliği otomobilin iziyle tam olarak aynı olan 2 metreye çıkarıldı. Kanadın uçlarındaki dikey elemanlara artık izin verilmemekte ve uç plakaların geometrisi basitleştirilmiş. Bu değişikliklerin amacı, başka bir aracı takip ederken, otomobilleri rüzgar etkisine karşı daha az hassas hale getirmek.

Ön fren kanalları

Formula 1 otomobilinde fren kanalları çok önemli bir bileşen. Bin derece santigrat dereceye varan sıcaklıklara ulaşabilen karbon fren disklerini soğutmak için tasarlanmıştır. Yıllar boyunca, ön hava kanallarının şekli aşırı derecede sofistike hale geldi ve aynı zamanda aerodinamik bir rol oynamak üzere gelişti. 2019 yılında, bu düzenlemelerde basitleştirilmiş bir başka bileşen olarak öne çıkıyor.

Arka kanat

Ön kanatta olduğu gibi, arka kanat da 2019 için kural değişikliklerine tabi tutuldu. Drag Reduction System (DRS)’de de iyileştirmelere gidildi. Bilindiği gibi DRS, aktifleştirildiğinde aracın arka kanadındaki hareketli parça açılıyor ve bu sayede aracın yere baskı kuvveti azalıyor. Kuvvetin azalmasıyla birlikte hızlanma imkanı da artmış oluyor. Şimdi yüksekliği ve genişliği artan arka kanatla birlikte DRS’nin nasıl bir hareket getireceğini resmi testler başladığında göreceğiz.

Bargeboards

Bu panolar, mevcut Formula 1 otomobilinde otomobilin belirli alanlarına doğrudan hava akışına yardımcı olan yana monte edilmiş kanatlardır. 2019 sezonu için getirilen kurallar, tasarımcıların kullanabileceği alanı azaltarak bu alandaki tasarım seçeneklerini sınırlamış. Bargeboardlar için maksimum yükseklik referans düzleminin üzerinde 475 milimetreden 350’ye düşürüldü.

Ağırlık

2019 Formula 1’in yeni kurallarında otomobilin ağırlığı 733 kg’dan 743 kg’a yükseltildi. Yarış için kullanılan yakıt miktarı 105 kg’dan ile 110 kg’a çıkarıldı.. Ek olarak, ekipman ve koltuk dahil olmak üzere sürücü için asgari ağırlık 80 kiloya ayarlandı. Bu asgari seviyeye ulaşamayan sürücüler için, otomobilin yalnızca kokpit alanına ağırlık takılacak.

Motor kapağı

2019’da yarışacak olan yeni Ferrari’nin motor kapağı otomobilden daha fazla aero verimliliği elde etmek için oldukça dar tutuldu. Motor bileşenlerini rafine etme ve bazı yardımcı parçaların yerini değiştirme çalışmaları, kullanılan alanın azalmasına neden oldu, böylece daha kompakt bir üstyapı tasarımına izin verdi. Bu, arka kanattaki hava akımını temizleme avantajı da sağladı. Hava girişi, 2016 otomobilinde bulunana benzer bir şekle sahipken, otomobilin içindeki akışkanlar dinamiği üzerine çalışmak, SF71H ile aynı soğutma verimliliğine sahip olduğu ve daha az yer kapladığı anlamına geliyor.

Güç ünitesi

Bir Formula 1 otomobilinin güç ünitesi altı bileşenden oluşuyor. Bunlar, içten yanmalı motor – 1.6 litre turbo şarjlı V6; iki motorlu jeneratör, MGU-K (Motor Jeneratör Ünitesi-Kinetik) ve MGU-H (Motor Jeneratör Ünitesi-Isı). MGU-K doğrudan, frenleme sırasında kinetik enerjiyi geri alan ve bu enerjiyi akü paketinde maksimum 4 MJ’ye kadar depolayan KERS olarak bilinen sistemden türetilmiştir. MGU-H’ye gelince, turbodan gelen termal enerjiyi geri kazanıyor. Diğer bir element, geri kazanılan enerjinin, serbest bırakılıncaya kadar depolandığı pil paketidir. Altıncı element elektronik kontrol ünitesidir. 2019’da Ferrari, 064 Güç Ünitesi için hem termal, hem de mekanik verim geliştirmeye devam etti. Bu, motorun yanması, enerji geri kazanımı ve sıvılar üzerinde çalışarak elde edildi. Power Unit (güç ünitesi) düzeni genel otomobil tasarımıyla birlikte symbiosis şeklinde tasarlanırken, enerji depolama sistemi ağırlığını ve hacmini düşürdü.

Teknik veri

Petek yapılı, karbon fiber kompozit şasi, kokpitin üzerinde bir halo koruma cihazı ile donatılmış durumda.
Boyuna monteli Ferrari vites kutusu, 8 vitesli artı geri vites ile.
Hızlı seçim ile elektronik olarak kontrol edilen yarı otomatik ardışık vites değişimi.
Hidrolik olarak kontrol edilen sınırlı kaymalı diferansiyel.
Kendinden havalandırmalı Brembo karbon diskli frenler (ön ve arka), arka frenlerde elektronik kontrol sistemi ile.
İtme çubuğu ön süspansiyonu. Çekme çubuğu arka süspansiyonu.
Soğutucu, yağ ve sürücü ağırlığı: 743 kg
13 ” ön ve arka OZ jantlar.
Motor:
Kübik kapasite 1600cc
Maksimum devir 15000
Süper Şarj Tek Turbo
Yakıt debisi 100 kg / saat
Yarış başına yakıt izni 110 kg
Yapılandırma V6 90 °
Çap 80 mm
Strok 53 mm
Silindir başına 4 valf
Enjeksiyon Direkt, maksimum 500 bar

ERS Sistemi
Pil enerjisi 4 MJ
MGU-K gücü 120 kW
MGU-K maksimum devir 50.000
MGU-H maksimum devir 125.000