Volkswagen Grubu SUV satışları ile karını artırdı!

1601
Volkswagen Grubu SUV satışları ile karını artırdı!

Volkswagen Grubu’nun ikinci çeyrek karı, araç satışlarındaki düşüşe rağmen yüzde 30 arttı. Bunda VW markasının yüksek marjlı SUV’ları, Porsche ve Skoda’daki artışlar etkili oldu.

VW’den Perşembe günü yapılan açıklamada, araç satışlarının yüzde 1,8 düşmesine rağmen; faaliyet karının geçen yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen 3.94 milyar Euro’dan 5.7 milyar Euro’ya yükseldiği belirtildi.

Porsche, Audi ve Bentley’i de içeren 12 markayı bünyesinde barındıran Volkswagen Grubu, 15 milyar Euro yatırımla devreye soktuğu MQB mimarisi sayesinde; büyük, küçük ve orta büyüklükteki araçların üretiminde maliyetleri önemli oranda düşürmüştü!…

Peki nedir Volkswagen MQB Mimarisi

MQB’nin açılımı, Modulare Querbaukasten, yani Modüler Enine/Çapraz Kutu ya da Yapı demektir. Önden çekişli araç modellerinde motorun pozisyonuna göre tanımlanmış bir yapılanma. Bu modellerde motor aracın ön kısmında, araç yönüne göre enine konumlandırılmış. Audi ve VW’nin yüksek segment araçlarında ise motor konumu araç yönüne göre boyunadır. Bu modellere MLB (Modulare Laengsbaukasten) denmektedir.
Volkswagen, araç üretim prosesini (kalıplardan, makineye, tüm proses, montaj nokta ve süreçleri) MQB ya da MLB’ye göre yeniden dizayn etti. Amaç değişik modeller üretebilen verimli standart bir hat/ altyapı ve modellerde standartlaştırılmış parça sayısını artırmak. Örneğin, üretim hattında verimliliği sağlamak için ana parçaların kapı, aks, motor ve bağlantı parçalarının montaj noktaları belirlendi ve tüm araçlarda bu noktalar sabit hale getirildi. Bu sayede tüm üretim hatları birbirleriyle benzer hale geldi. Müşterinin araç yapısında doğrudan göremeyeceği bu altyapı değişikliğiyle örneğin VW grubunda bugüne kadar kullanılan 100 farklı klima çeşidi bu yeni yapılanma ile 28 çeşide indirildi.

Volkswagen 2019 için hedef büyüttü!

VW, 2019’daki araç satışlarının bir önceki yıl rakamını geçmesini, binek ve ticari araç bölümlerindeki gelirlerin en az yüzde 5 oranında artmasını bekliyori. Otomobil üreticisi, binek otomobillerinde satışlar için yüzde 6,5 ila 7,5 arasında bir işletme geri dönüşü beklemeye devam ettiğini açıkladı.

VW, SUV satışlarının 2020 yılına kadar yüzde 40’a yükselmesini bekliyor

VW T-Roc ve Skoda Karoq gibi modeller sayesinde bu yılki satışlarının yüzde 35’ini SUV’lar teşkil edecek. Grubun hedefi yüzde 40’ları yakalamak.

İlk yarı sonuçları: Bentley kar etmeye başladı, Audi düşüyor

2019’un ilk yarısında, VW Group’un satışlardaki faaliyet karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8’den yüzde 7,2’ye yükseldi. Buna karşılık geçtiğimiz Çarşamba günü rakip PSA Group, ilk yarıda yüzde 8,7’lik bir işletme marjı yakaladıklarını açıkladı.

VW markasının özel ürünler öncesi ilk yarı faaliyet karı ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,1 milyar Euro’dan 2,3 milyar Euro’ya yükseldi, bu da ürün karması iyileştirmeleri ve fiyat konumlandırmaları ile sağlandı.

  • MQB’nin açılımı konusunda, Ahmet Yılmaz‘ın değerlendirmesinden yararlanılmıştır…