Volkswagen, Opel Türkiye’nin İzmir’deki fabrika arazisini mi alıyor!

2143
Volkswagen Türkiye'de Fabrika Kuracak mı?

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen,Türkiye’de fabrika kurmak için Opel Türkiye’nin fabrika arazisi için nabız yokluyor!

FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) gazetesi Türkiye ekonomi haberleri sorumlusu Christian Geinitz’in haberine göre Volkswagen’in Bulgaristan’da kurmayı düşündüğü yeni fabrikanın Türkiye’ye kaydırılması için, Türkiye’nin 100 milyon euroluk teşvik önerdiği öne sürüldü.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ile Frankfurter Allgemeine Zeitung adına görüşen Christian Geinitz, Volkswagen’in Bulgaristan yerine Türkiye’yi tercih etme olasılığının fazla olduğuna dikkat çekilen haberinde Volkswagen ile süren müzakereleri bizzat Ermut’un yürüttüğünü yazdı.

Volkswagen Türkiye'de Yeni Fabrika Kuracak!
Frankfurter Allgemeine Zeitung Gazetesi, VW’nin bünyesindeki Skoda Karoq ve Seat Ateca tipi araçların üretiminin Doğu Avrupa’da açılması planlanan yeni fabrikada yapılacağı ve üretim yeri olarak Bulgaristan ve Türkiye arasında karar verileceğini yazdığı haberde VW Denetleme Kurulu’nun kesin kararını Kasım ayında açıklayacağına dikkat çekti…

6 marka arasında Türkiye’de üretimi olmayan tek şirket

Yılda yaklaşık 67 bin araçlık satışla VW’nin Türkiye’de en çok tercih edilen marka olduğunu, buna ek olarak VW bünyesinde üretilen Skoda’nın yılda 21 bin araç sattığını belirten Arda Ermut, rakip markalar Renault, Fiat, Ford, Toyota ve Hyundai’ye gönderme yaparak, VW’nin Türkiye’de en çok satan altı marka arasında Türkiye’de üretimi olmayan tek şirket olduğuna dikkat çekti.

Gazete, VW’nin Amerikan Ford ile işbirliğini güçlendirme planlarına atıfla Hannover’de üretilen Transporter modellerinin üretiminin Ford’un Gölcük’teki fabrikasına kaydırılmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Opel Türkiye’nin İzmir’deki fabrika arazisini mi alıyor?

FAZ gazetesi haberde ayrıca  Skoda ve Seat’ların üretileceği tamamen yeni kurulacak fabrikanın nereye kurulacağının belli olmadığını belirterek, İzmir yakınlarında 2001 yılına kadar Opel’in üretim yaptığı fabrikanın bulunduğu 40 hektarlık Opel Türkiye arazisiyle ilgili görüşmelerin de yürütüldüğünü yazdı. Görüşmelerde arazinin İzmir demir yolu ağıyla bağlantısının somut olarak gündemde olduğunu belirten gazete, Türk Hükümeti’nin yaklaşık 100 milyon euroluk teşvik planının da görüşmelerde ele alındığını bildirdi.

+ Tüm Volkswagen Haberleri
+ Tüm Skoda Haberleri
+ Tüm Seat Haberleri