Volkswagen’in haftalık Coronavirus zararı 2 milyar Euro

2488
Volkswagen'in haftalık Coronavirus zararı 2 milyar Euro

Dünya otomotiv sektöründe Coronavirus yıkımının etkileri gün yüzüne çıkmaya başladı. İlk açıklama otomotiv devi Volkswagen‘den geldi: Haftalık Coronavirus zararı 2 milyar Euro.

Alman TV kanalı ZDF’ye verdiği özel demeçte, Volkswagen CEO’su Herbert Diess, haftada yaklaşık 2 milyar Euro (2.2 milyar dolar) zarar ettiklerini açıkladı. Diess, Çin’deki talebin yeniden arttığını, ancak bu bölgedeki üretimin krizden önceki miktarın ancak yarısı kadar olduğunu söyledi.

VW, Çin dışında hiçbir yerde satış yapmıyor. Şirket personeli riske etmeden üretime devam etme yolları arıyor. “Çin dışında satış veya gelir elde etmiyoruz” diyen Diess, VW’nin hala haftada yaklaşık 2 milyar Euro gibi yüksek bir sabit gideri karşılamak zorunda olduğunu belirtti.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess

Keskin müdahale şart!

“Üretimi yeniden düşünmemiz gerekiyor. Çin’deki tesislerimizde sahip olduğumuz disipline diğer lokasyonlarımızda henüz sahip değiliz” diyen Diess, “Çin, Kore ve diğer Asya ülkeleri gibi sorunu kontrol altına alırsak, krizden iş kaybı olmadan geçme şansımız olur. Çok keskin bir müdahale gerekiyor” dedi.

VW’nin 124 fabrikası ve 671 bin çalışanı var

VW, 671.000 kişiyi istihdam ediyor ve Dünya genelinde 124 fabrikaya sahip. Bu fabrikaların 72’si Avrupa’da, 28’i ise Almanya’da bulunuyor.

VW Group, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat ve Skoda markalarının sahibi. Grup, geçen yıl 10.96 milyon adet araç satışı gerçekleştirdi. VW Grubu ayrıca Ducati motosikletleri, MAN ve Scania kamyonlarının da üreticisi

Devlet yardımına şimdilik ihtiyacı yok

Daimler’den sonra Volkswagen’de Alman Hükümeti’nin desteklerinden yararlanmayacağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÜNDEM HABERLERİ