Volvo Cars, Glasgow Deklarasyonu’nu imzaladı

298

Volvo Cars, COP26’da sıfır emisyonlu karayolu taşımacılığı beyanını imzaladı ve çığır açan şirket içi karbon fiyatlandırma mekanizmasını açıkladı.

  • Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson bugün, Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı COP26’da Sıfır Emisyonlu Otomobiller ve Vanlar hakkında Glasgow Deklarasyonu’nu imzalamak için endüstri ve hükümet liderlerine katılacak.
  • Ayrıca, 2040 yılına kadar iklim nötr bir şirket olma hedefine uygun olarak Volvo Cars, karbon ayak izini azaltma sürecini hızlandırmak amacıyla tüm iş alanlarından kaynaklanan her bir ton karbon emisyonu için 1.000 SEK’lik bir iç karbon fiyatlandırması sistemini de uygulamaya koyduğunu duyurdu.

COP26’da Dünya Taşımacılık Günü’nün bir parçası olarak açıklanan Glasgow Deklarasyonu, endüstri liderleri ve hükümetlerin fosil yakıtlı araçları önde gelen pazarlarda 2035 yılına kadar, küresel pazarlarda ise 2040 yılında kullanımdan kaldırma taahhüdünü işaret ediyor.

Volvo Cars’ın bugünün bildirgesindeki taahhütlerin ötesine geçen kendi iklim eylemi hedefleri de bulunuyor. 2025 yılına kadar, küresel satışlarının yarısından fazlasının tamamen elektrikli otomobillerden oluşmasını bekleyen şirket, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil üreticisi olmayı ve sadece elektrikli otomobiller satmayı hedefliyor.

Bugünkü beyanın imzalanması, şirketin “Race to Zero” hedeflerinin desteklendiğini ve Volvo Cars’ın planlarına uygun olarak fosil yakıtlı araçların hızlandırılmış bir şekilde ortadan kaldırılması düşüncesini savunuyor.

Håkan Samuelsson, “2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üreticisi olma planımız sektördeki en iddialı planlardan biri ancak sıfır emisyonlu taşımacılığı kendi başımıza gerçekleştiremiyoruz. Bu nedenle, bildirgeyi imzalarken burada Glasgow’da endüstri meslektaşları ve hükümet temsilcileriyle yan yana durmaktan memnuniyet duyuyorum. Şimdi iklim eylemi zamanı” dedi.

Volvo Cars, sözlere eyleme çeviren ve tüm operasyonlarında dahili bir karbon fiyatı uygulayan ilk otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Fiyatlar, Uluslararası Enerji Ajansı gibi kuruluşlar tarafından tavsiye edilenden çok daha yüksek bir seviyede belirleniyor. Şirket, gelecek yıllarda karbon fiyatlandırması uygulayan hükümetlere uygun bir biçimde organizasyonunu geleceğe hazır hale getirmeyi ve bir çok kurumun önünde olmayı amaçlıyor.

Plan kapsamında, gelecekteki her otomobil projesi bir “sürdürülebilirlik algılama kontrolünden” geçecek ve otomobilin yaşam döngüsü boyunca beklenen her ton karbon emisyonu için bir CO2 maliyeti uygulanacak. Amaç, katı bir karbon fiyatlandırma planı altında bile her otomobil modelinin karlı olmasını sağlamak, proje, kaynak bulma ve üretimle ilgili kararları masadaki en sürdürülebilir seçeneğe doğru yönlendirmek.

Şirket, finansal şeffaflığı önemli ölçüde artırmaya karar vererek, finansal topluluğa elektrifikasyon stratejisinin başarısı ve genel dönüşümü hakkında daha fazla bilgi verdi. 2022 yılı itibarıyla, Volvo Cars elektrikli ve elektrikli olmayan tüm işleriyle ilgili olarak her çeyrekte bir rapor yayınlayacağını açıkladı.