Volvo Cars, tek kullanımlık plastikleri hayatından çıkartıyor

1743

Volvo Cars, 2019 yıl sonu itibariyle tek kullanımlık plastikleri tüm ofislerinden, kantinlerinden ve küresel çaptaki etkinliklerinden çıkartma kararı aldı.

V90 Cross Country Volvo Ocean Race Special Edition’un (özel modelinin) satışlarıyla da bu kampanyaya destek sağlanıyor. Bu arada otomobilin içerisinde, iç döşemelerde yer alan halılar, okyanus tabanına bırakılmış balık ağları da dahil olmak üzere naylonların yüzde 100 geri dönüşümünden elde edilen bir kumaş olan Econyl kullanılarak üretiliyor.

Bu kararıyla, UN Environment Temiz Deniz kampanyasına aktif destek verdiğinin altını çizen Volvo Cars ayrıca küresel çevre ayak izini azaltmak için önemli bir adım daha atıyor.

Premium otomobil üreticisi, bardak, yemek kabı, çatal bıçak gibi 20 milyondan fazla tek kullanımlık plastik ürünü doğada çözülebilen kağıt ve ahşap gibi daha sürdürülebilir alternatifleriyle değiştirecek. Bu, her çalışanın yılda 500’ün üzerinde plastik ürünü terk etmesi anlamına geliyor.

Plastik kirliliği, günümüzün en büyük çevre sorunlarından

Değişim kademeli olarak uygulanacak. Tek kullanımlık plastikler, 2018 yılının sonunda otomobil lansmanları gibi küresel etkinliklerden ve Çin, Belçika, ABD, İsveç ve Malezya’daki Volvo Cars tesislerinde yer alan tüm ofis ve restoranlardan çıkartılacak.

2019 yılı içerisinde, tüm ulusal satış şirketleri (NSCs) yerel etkinlikler de dahil olmak üzere tüm operasyonlarından tek-kullanımlık plastikleri çıkartacaklar. Volvo Cars, bu uygulama ile sadece 2018 yılında 140 ton tek kullanımlık plastiğin yerini plastik kullanılmayan alternatiflerine bırakacağını tahmin ediyor.

Volvo Cars Sürdürülebilirlik Direktörü Stuart Templer, “Plastik kirliliği, günümüzün en büyük çevre sorunlarından biri. Sorumluluğumuzu ciddiye alıyoruz. Bu sorunun çözülmesinde üstümüze düşeni yerine getirmeliyiz” dedi.