Volvo Cars, tüm otomobillerine 180 km/s hız sınırı uygulayacak

1383
volvo
Güvenlik alanında dünya lideri olan Volvo Cars, hız yapmanın tehlikelerine dikkat çekmek amacıyla 2020 yılından itibaren tüm otomobillerinin maksimum hızını 180 km/s ile sınırlayacak.

Şirketin, 2020 yılında yeni bir Volvo’da kimsenin ölmemesini veya ağır yaralanmamasını hedefleyen Vizyon 2020, otomotiv endüstrisindeki en iddialı güvenlik vizyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Ancak teknolojinin tek başına yeterli olmadığının farkında olan Volvo Cars, güvenlik kapsamını daha da genişleterek, sürücü davranışına odaklanıyor.

Volvo Cars tarafından yapılan araştırmalar, kendi otomobillerindeki ciddi yaralanmaları ve ölümleri tamamen sona erdirme hedefini zayıflatan üç emniyet noktası belirledi ve bunları “boşluk” olarak adlandırdı. Aşırı hız bunlardan biri ve en önemlisi olarak dikkat çekiyor.

Hakan Samuelsson, Volvo Cars CEO“Volvo, güvenlik konusunda bir dünya lideri olsa da iyileştirme yolları her zaman olacaktır” sözleriyle değerlendirmesine başlayan Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson; “Otomobillerimizde ciddi yaralanma ve ölümleri sona erdirmek üzere yapmış olduğumuz araştırmalardan sorunların nedenini çok iyi biliyoruz. Hız sınırlaması kesin bir çözüm olmasa da tek bir hayat bile kurtarsa buna değer bir çözüm..” dedi.

Şirket, maksimum hızları sınırlamanın yanı sıra ayrıca akıllı hız kontrolü ve coğrafi konum teknolojisinin bir kombinasyonunu oluşturarak gelecekte okul veya hastane bölgelerinde otomobil hızını otomatik olarak sınırlandıran bir çözüm de araştırıyor.

Aşırı hız sorununun ardında yatan gerçek şu ki; belirli hızların üzerinde otomobil içi güvenlik teknolojisi veya otomobil mimarisinden kaynaklanan akıllı altyapı çözümleri ciddi yaralanma ve ölümlerden kaçınmak için yeterli değil. Bu nedenle çoğu batı ülkesinde hız sınırları uygulanıyor, ancak hız hala her yerde ve trafikteki ölümlerin en yaygın sebeplerinden biri olmaya devam ediyor.

Aşırı hız dışında riski sıfırlamanın önünde iki önemli konu daha var. Aşırı hız kadar önlenmesi güç bir diğer sorun ise yüksek miktarda alkol tüketimi. Alkol ve uyuşturucu etkisinde otomobil kullanımı dünyanın birçok yerinde yasadışı olmakla birlikte, günümüz dünyasında trafik kazalarında meydana gelen yaralanma ve ölümlerin başlıca nedenlerden biri olarak öne çıkıyor.

Dikkat dağınıklığı da trafik kazalarının nedenlerinden biri. Cep telefonları nedeniyle dikkati dağılan veya sürüşe tamamen odaklanmayan sürücüler trafik sorunlarının bir diğer önemli nedeni. Bu durum birçok yönden alkollü sürücüler kadar tehlikeli.