WRC 2019 Sardunya Rallisi’nde Tanak, Toyota Yaris ile farka gidiyor

2523
Sardunya Rallisi-Ott Tanak

WRC, Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalya ayağı olan Sardunya Rallisi’nde  liderle ikinci arasında fark giderek açılıyor; çünkü Tanak, Toyota Yaris ile farka gidiyor.

Akdeniz’in en güzel adası olan Sardunya’da WRC heyecanı son sürat devam ediyor. Ekipler adaya gelmeden önce zorlu Portekiz Rallisi’nde kozlarını paylaşmış, bir anlamda Dani Sordo ve Ott Tanak arasındaki düellonun rövanşı için bahisler açılmıştı. Portekiz’de Toyota pilotu Ott Tanak yarışı kazanmış, ancak liderliği Sebastien Ogier’den alamamıştı. Portekiz’de Hyundai pilotu Dani Sordo ile Toyota pilotu Ott Tanak arasındaki çekişme son güne kadar sürmüş, zirve Tanak’ın olmuştu.

Dani Sordo pazar günü rövanşı alabilecek mi?

Bugün geçilen etaplarla yarışın büyük bölümü tamamlandı. Cumartesinin galibi Toyota pilotu Ott Tanak. Toyota Yaris ile liderliğini yarına taşıyacak olan Tanak, bugün geçilen son 3 etapta Dani Sordo ile olan farkı 25.9 saniye çıkardı.

Şimdi merak edilen Portekiz’de yarışı Ott Tanak’a kaptıran Dani Sordo’nun Pazar günü geçilecek yarışın son 4 etabında nasıl bir taktik izleyeceği. Sordo ya ikinciliğini korumayı yeğleyecek, ya da risk alarak, gaza basacak. Onun için yarın geçilecek 4 etap da podyum için birer final etabı özelliğinde olacak.

Ott Tanak sorun yaşamaz ise şampiyonada liderliğe yükselecek

Şu anda Dünya Ralli Şampiyonası’nin lideri 142 puanla Citroen pilotu Sebastien Ogier… Ogier’i 140 puanla Ott Tanak izliyor. Tanak Sardunya Rallisi’ni kazanırsa Portekiz’de alamadığı liderliği bu kez Ogier’den alacak. Çünkü şu anda Sebastien Ogier 32. sırada.

Sardunya Rallisi 2. gün klasmanı (15. etap sonunda)

1- O.TÄNAK – M.JÄRVEOJA (TOYOTA GAZOO RACING WRT)
2- D.SORDO – C.DEL BARRIO (HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM)
3- T.SUNINEN – J.LEHTINEN (M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM)
4- E.EVANS – S.MARTIN (M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM)
5- A.MIKKELSEN – A.JAEGER (HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM)
6- T.NEUVILLE – N.GILSOUL (HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM)
7- E.LAPPI – J.FERM (CITROEN TOTAL WRT)