WRC 2020 Takvimi taslağı belli oldu!

3873
WRC 2020 Takvimi

Dünya Ralli Şampiyonası(WRC)’nın 2020 takvimi nihayet şekillendi. 2020 WRC takviminde hangi ülkeler kaldı, hangi ülkeler çıkarıldı. İşte detaylar…

İspanya kesin veda etti. Zaten bunu bekliyorlardı ki; Türkiye Rallisi sırasında FIA Başkanı Jean Todt’u İspanyol gazeteciler protesto etmişlerdi. İspanya kesin olarak takvimde yer almıyor. Bir diğer ülke, Almanya’nın Dünya Ralli Şampiyonası’nda kalıp kalmayacağı çok tartışılıyordu; Almanya da kesin olarak kaldı. Sadece yarış tarihi 15-18 Ekim olarak değiştirildi.

Türkiye Rallisi WRC 2020 takviminde

Özellikle yabancı basın döviz kurları yüzünden Türkiye Rallisi organizasyonunun sıkıntıya düştüğünü ve 2020’de takvimden çıkarılacağını sık sık dile getiriyordu. Hatta bazı yayın organları takvimin geç açıklanması nedenini de Türkiye Rallisi durumunun belirsizliğine bağlıyorlardı. Ancak Türkiye Rallisi’nin takvimden çıkarılmadığı kesinlik kazandı.

Hangi yarışlar takvimden çıkarıldı?

İspanya Rallisi artık yok. Fransa’nın ünlü rallisi Korsika ve Avustralya rallileri takvimden çıkarıldı. Bu üç ralli yerine Japonya Rallisi, Yeni Zelanda Rallisi ve Kenya Rallisi geldi.

WRC finali Japonya’da yapılacak!

Özellikte Toyota’nın ralli tutkunu Başkanı Akio Toyoda’nın ısrarı ile takvime eklenen Japonya Rallisi WRC 2020’nin final yarışı olarak takvimde yer alacak.

İşte WRC 2020 Takvimi taslağı

WRC 2020 takviminde yer alacak yarışlar şöyle: Monte Carlo, İsveç, Meksika, Şili, Arjantin, Portekiz, Sardunya, Kenya, Finlandiya, Türkiye, Galler, Almanya, Yeni Zelanda ve Japonya. 2020 takvimine ilişkin nihai karar, FIA Dünya Konseyi’nin Ekim ayı başında yapacağı toplantı sonunda açıklanacak.