WRC Finlandiya Rallisi’nde Elfyn Evans günü!

3005
WRC Finlandiya Rallisi'nde Elfyn Evans

WRC Dünya Ralli Şampiyonası’nın 10. ayağı olan Finlandiya Rallisi’nde 33 numaralı Yaris WRC ile yarışan Elfyn Evans-Scott Martin ikilisinin performansı, son etaplar için avantaj sağladı.

Ott Tanak

Evans, rallinin en uzun gününe (toplam dokuz etaptan oluşan) sekiz saniye içindeki ilk beşin parçası olarak üçüncü sırada başladı. Cuma gününe kıyasla daha düzgün etapların oluşturduğu Cumartesi etaplarından en iyi şekilde yararlanan Galli pilot, sabah seansında dört etabı da kazanmak için olağanüstü bir çaba harcadı. 8. etap galibiyeti onu genel sıralamada üçüncülükten birinciliğe taşıdı ve öğle arasından önce 5.6 saniyelik bir fark açtı.

Öğleden sonraki seansta Ott Tanak ile yakın bir mücadeleye girdi. Ancak Evans, gaza daha fazla yüklendi ve avantajını artırmaya devam etti. Karanlık çökerken 14. etapta önemli bir galibiyet daha aldı. Günün kapanışı olan Harju etabında Tanak’la eşit zamana imza attı ve 9,1 saniye farkla liderliğini korudu.

Sébastien Ogier, öğleden sonra Toyota Yaris WRC’sinin kurulumunda değişiklikler yaptıktan sonra hızını artırdı ve genel klasmanda beşinci sıraya yükseldi.

Kalle Rovanperä, 9. etapta Evans’ın ardından ikinci en hızlı zamanı yaptı ancak, bir sonraki etapta yoldan çıkıp bir kum yığınına çarparak arabasının önüne zarar verdikten sonra güne noktayı koydu…

Esapekka Lappi, özel olarak girdiği Yaris WRC’de genel klasmanda dördüncü olmaya devam etti. TGR Challenge Program sürücüsü Takamoto Katsuta ise, Yaris WRC’sinin sağ arka köşesine hasar verdikten sonra 8. etapta kaldı. Pazar günü yeniden start alacak.

NE DEDİLER:
Jari-Matti Latvala (Takım Sorumlusu)
“Pazar gününe başlarken Finlandiya Rallisi’nde lider bir sürücüye sahip olduğumuz için gerçekten mutluyuz. Elfyn bugün inanılmazdı. Hızlı olduğunu biliyorduk ama Finlandiya’da bu pozisyonda olmak ve çetin bir mücadele ile aradaki farkı artırmak dikkat çekici. Onun ve ekip olarak bizim için harika. Pazar günü için takıma güveniyorum: Arkadan bir baskı olacak ama bu etapları geçmişten gayet iyi biliyoruz ve Elfyn’in hızı yeterli; sadece hatalardan kaçınması gerekiyor. Seb’in bu öğleden sonra kendinden daha emin göründüğünü görmek güzeldi ve şimdi genel olarak daha iyi bir konumda. Kalle’ye gelince, bu ralliye ilk kez bir WRC aracı ile girdiğini ve çok tecrübeli pilotlarla mücadele ettiğini hatırlatmak isterim. Bu sadece bir deneyim meselesi ve gelecekte burada çok daha güçlü olacağına eminim.”

Sébastien Ogier
“Bu sabah benim için hala zordu, hızım dünkü ile hemen hemen aynıydı. Öğle arasında sürüşü çok daha keyifli hale getiren bir kurulum değişikliği yaptık. Bu bana daha fazla güven verdi ve zamanlar oldukça iyi geldi. Yani bu olumlu bir şey: En azından rallinin başlangıcındaki tempo eksikliğim için bazı yanıtlarım var ve bir çözüm bulabiliriz. Elfyn gerçekten performansının zirvesinde bir yarış çıkarıyor ve şampiyonluğa yaklaşabilir, pazar günü biraz daha puan kazanmak için var gücümle mücadele edeceğim.”

Elfyn Evans

Elfyn Evans
“Bu gece oldukça mutluyum, verimli bir gün oldu. Bizim için güzel bir sabahtı, araba iyi çalışıyordu ve ben sadece iyi bir ritim tutmaya çalıştım. Dün pek iyi çalışmayan birkaç alanı iyileştirmek için gece bazı küçük değişiklikler yaptık ve şimdi oldukça fazla güven veren bir arabam var. Öğleden sonra bazı etaplarda biraz zaman düştü ama genel olarak günden memnunum. Pazar günü gidecek daha çok yol var, bu yüzden sadece aşama aşama odaklanmamız ve yaptığımız şeyi yapmaya devam etmemiz gerekiyor.”

Kalle Rovanperä
“Bu sabahki ilk birkaç etap yine oldukça zordu, kavrama seviyesi gerçekten düşüktü ve benim düzenime ve sürüşüme pek uymuyordu. Daha teknik ve daha iyi yol tutuşlu olan üçüncü etapta, performansım gerçekten iyiydi ve oldukça iyi bir zaman çıkarabilirdim. Bir sonraki aşamada çok basit bir virajda hata yaptım: Kesik beklediğimden daha derindi ve bizi yanlara doğru içeriye doğru çekti. Dönmekten kurtarmaya çalıştım ama yeterli yer yoktu ve yola döndüğümüzde diğer taraftaki kum yığınına girdik. Benim için zor bir hafta sonu oldu ama umarım pazar günü yeniden başlayabiliriz.”

WRC Finlandıya Rallisi İkinci Gün Sonu (Cumartesi) Klasmanı
1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC)
2 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC)
3 Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC)
4 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)
5 Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC)
6 Gus Greensmith/Chris Patterson