Meksika Rallisi’nde şok eden deprem!

2714

WRC Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı olan Meksika Rallisi’nin 10. etabından sonra yaşananlar adeta şok bir deprem etkisi yarattı.

Ralliyi kazanmak için Hyundai ile Sordo, Citroen ile Loeb, Ford ile Ogier inanılmaz bir çekişmenin içine girdiler. Pilotlar direksiyon başında takım direktörleri strateji noktalarında planlarını yaparken; lastik seçiminde çoğu kez zorlandılar. Hava 35 derece,  zeminin sıcaklığı ise 45 derece. Toprak etaplarda inanılmaz çakıllar var; çoğu kez pilotların göremediği kesici taşlar da adeta pilotların çizgileri üzerinde tuzaklanmışlar. Ortam, öylesi zorlu ve stresli… Üstüne üstlük 10. etaptan sonra Meksika Rallisi’nin en zorlu etaplarının başladığı bölümler. Yollar oldukça dar ve virajlı. Zemin toprak ama, sanki kum ocağı; ve gömülü kesici taşlarla dolu!..

Sebastien Loeb zorlu etaplarda kontrolu ele aldı

44 yaşındaki WRC’nın ikonik şampiyonu Sebastien Loeb ve deneyimli co-pilotu Daniel Elena zoru seven ikili. Rallinin ikinci gününde adeta yarışın kontrolünü ele alarak, zirveye oturdular. Fransız şampiyon Loeb, burada becerilerinden bir şey kaybetmediğini adeta haykırdı. Öyle ki, herkesin en korktuğu etaplarda Hyundai pilotu Sordo’yu alt ederek, zirveye oturdu.

Ve hain bir taş, yırtılan lastik, kaybedilen geri gelmez zaman ve hayal olan podyum

Sebastien Loeb ve Citroen için rallinin 14. etabındaki durumunu ancak yukarıdaki başlıkla ifade etmek mümkündü. Yarışın birinciliği gerçekten garanti gibiydi. Ancak bir taş Loeb ve Citroen’in hayalinin yıkılmasına yetti: Yarılan lastik, kaybedilen ve asla geri alınamayacak 2 dakikalık zaman.

Hyundai ve Citroen’in çekişmesinden Ford galip çıktı

Meksika Rallisi’nin kabus gibi etaplarında yaşananlar gerçekten ekipler ve seyircilerin üzerinde bir deprem etkisi yarattı. Yarışın ilk günü koşulan 10. etabına kadar, açık ara önde giden Hyundai pilotu Sordo, yarışın ikinci etabında Sebastien Loeb’un ataklarına dayanamadı ve geriledi. Loeb ve Sordo’nun çekişmesinden en karlı çıkan ise Ford pilotu Ogier oldu. Ogier, Sardo’nun geriye düşmesi ve Loeb’ün zaman kaybederek beşinciliğe gerilemesi ile yarışın liderliğini ele aldı. Cumartesi günü koşulan etaplardan en karlı çıkan ekip Ford oldu.

NE DEDİLER:

Pierre Budar, Citroen Yarış Takımı Direktörü: Hayal kırıklığı yaşadık.

“Açıkçası, bizim için karma bir gün oldu. Başlangıç ​​olarak, Seb ve Daniel atağa  geçtiklerinde sıra dışı bir sabah geçirdik, ancak sonra lastik yarılmasıyla hayal kırıklığı yaşadık. Lastiği değiştirme kararı çok maliyetli oldu!.. Bu arada Kris, birkaç affedilmez hataya rağmen sağlam bir performans sergiledi ve şimdi podyum için iyi bir şansı var. Gerçekten güçlü bir sonuç elde etmek için, hala bugün işi bitirmek zorunda! ”

Kris Meeke: Seb’in deliliğinden faydalandım

 “Ritim açısından, özellikle de bu sabah gerçekten rahat olduğumuz günler içinde iyi bir gündü. Seb’in deliliğinden faydalandım, ama bu rallide her şey bitmiş sayılmıyor, sadece çekişmenin bir parçası bitmişti. Gerçekten herkes etaplarda gevşek taşlarla döşeli zeminle boğuşurken, çok zor anlar yaşadı. Pazar (Bugün) yapılacak yarışın son etaplarında ikinci sırada olduğumdan emin olmak için işi bitirmek zorundayım, ama bu kolay bir iş olmayacak. Liderlik aşaması da, öğle arasından sonra yükselecek sıcaklıklar ile ilginç olabilir. Sabahın erken saatlerinde çok daha serin olduğunda lastik seçiminde doğru karar vermeliyim. “

Sebastien Loeb: Sürüş becerilerimi kaybetmediğimi görmek güzel

“10. etaptan sonra dünkü performansımızı onaylamak ve vedadan altı yıl sonra genel klasman liderliği elde etmek gerçekten çok güzeldi. Dürüst olmak gerekirse, başlangıçtan önce bu pozisyonda olacağımızı beklemiyordum ama bunu bilmek güven verici. Sürüş becerilerimi kaybetmediğimi, lastik delinmesine kadar, ön tarafta iyi bir savaşa çıkararak herkese göstermiş oldum. İç tarafta iki tane köşeli taş vardı. Biz onlara ufak bir dokunuş yaptık ve bu taşların ölümcül olduğunu gördük. Şimdi yarışı bitirmeye çalışacağız.”

Yarışın kaderini son 3 etap belirleyecek

Bugün (Pazar) geçilecek 3 etapla noktalanacak olan Meksika Rallisi’nde, liderlik mücadelesi Ogier, Meeke ve Sordo arasında geçecek.

 19.Etap sonunda oluşan Meksika Rallisi Genel Klasmanı

1-Ogier / Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 3:25:03.1

2-Meeke / Nagle (Citroën C3 WRC) + 35.9

3-Sordo / Del Barrio (Hyundai i20 WRC) + 46.8

4-Mikkelsen / Jaeger (Hyundai i20 WRC) + 1:28.4

5-Loeb / Elena (Citroën C3 WRC) + 2:19.7

6-Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC) + 4:44.6

7-Tidemand / Andersson (Skoda Fabia R5) + 9:24.2

9-Greensmith / Parry (Ford Fiesta R5) + 15:06.8

Hyundai ile Sordo kaçıyor, Citroen’le Loeb kovalıyor

Skoda Meksika Rallisi WRC 2’de açık ara önde