WRC Monte-Carlo Rallisi’nde Sebastienler’in zirve savaşı!

22697
WRC Monte-Carlo Rallisi'nde Sebastienler'in zirve savaşı!

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 50. sezonu, yeni Rally 1 hibrit otomobillerinin bilinmeyenleri ile başladı. Yeni yarış otomobillerinin sergileyeceği performans ve pilotların bu araçlara adaptasyonu merak konusuydu. Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü geçilen etaplar; Ford Puma ile yarışan Fransız şampiyon pilot Sebastien Loeb ile yine şampiyon bir diğer Fransız pilot Sebastien Ogier arasında nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu.

WRC 2022 sezonu 90. Monte Carlo Rallisi ile başladı. Gerçekten hibrit ralli araçlarının performansı merak konusuydu. WRC tutkunlarını farklı bir yarış bekliyordu ve bu yarışın sonucunu tahmin etmek gerçekten zordu… Toplam 296.03 km’lik 17 özel etapta kıyasıya mücadele edecek ekipler, bu sene Monaco limanına geri getirilen servis parkının merkezinden teknik destek alacaklardı.

20 Ocak Perşembe sabahı saat 9.31’de Shakedown ile başlayan Monte Carlo Rallisi; daha sonra 18:45’te Monaco Prensliği’nden gece etapları için start aldı.

Fransız Ogier, dokuzuncu Monte-Carlo Rallisi zaferinin eşiğinde!

Sébastien Ogier, Cumartesi günü Fransız Alpleri’nin kar ve buzunda ezeli rakibi Sébastien Loeb’i alt ettikten sonra dokuzuncu Monte-Carlo Rallisi zaferi için kapıyı aralıyarak, yarışın zirvesine oturdu.

Ogier, sondan bir önceki ayakta liderliği geri aldıktan sonra, vatandaşı Loeb’e bir anda 5.0 saniye fark attı.

Lastik seçimi herşeyi değiştirdi

Loeb, karlı bölgedeki etap öncesi Ford Puması için; Pirelli’nin yumuşak asfalt lastiğini cesurca tercih ederek, kartlarını ortaya koydu. Loeb bu tercihi ile buzda zaman kaybedecekti, ancak kuru bölümlerde avantaj sağlamayı umuyordu.

Ogier, Toyota GR Yaris’i için, iki yumuşak lastik ve iki kar lastiğini karıştırmaya çoktan karar vermişti. Ancak Loeb’in seçimini görünce; son anda aynı kombinasyona geçiş yaptı. Daha sonra Loeb’ü 16.1 saniye geride bırakarak 21.1 saniyelik bir farkla gecenin son durağına ulaştı.

Günün finalinde Fransız Ogier, “Kar lastikleriyle gitmeyi planlıyordum çünkü bu en güvenli seçenekti ama Séb’in asfalt lastiğini tercih ettiğini gördüm ve starttan önce son dakikada değiştirdim. Karlı zeminlerde sürüş gerçekten çok zor oldu, ama başardık” dedi.

Loeb, önceki gün onu en hızlı dört zamana taşıyan hızı yakalayamadı

Gün sonunda efsanevi pilot Loeb, “Artık fark biraz uzakta” diye itiraf etti. Loeb, devamla “Denedik ama Ogier bunu gördü ve son dakikada lastik değiştirdi. Aracı yolda tutmak konusunda gerçekten çok zorlandık ve hata yapmak çok kolaydı ama biz buradayız” dedi.

Nefes kesen günün sonunda, Craig Breen başka bir Puma ile üçüncü oldu. İrlandalı, Loeb’ün 64,9 saniye gerisinde kaldı, ancak temiz bir çıkışla, altıncı sıradan üçüncü sıraya tırmandı.

Kasvetli bir başlangıçtan iki gün sonra Kalle Rovanperä, GR Yaris için daha dengeli bir konfigürasyon buldu ve dokuzuncu sıradan dördüncü sıraya yükseldi. Son iki etabı kazandıktan sonra Breen’in 37.8 saniye gerisinde kaldı.

Gus Greensmith, Puma’nın bujilerini değiştirirken aldığı üç dakikalık cezanın yanı sıra etaplarda zaman kaybına neden olan bir patlak lastik ve motor sorununa rağmen beşinci oldu. Dokuzuncu sıraya düştükten sonra, rakiplerinin yoldan çıkması ona avantaj sağladı.

Thierry Neuville, Hyundai i20 N’sinde kaputu delen kırık bir ön amortisöre karşı savaştı. Birkaç dakika geriye düştü ve altıncı oldu.

Pazar günkü finalde dört etapta toplam 67.26 km’lik bir mücadele var. Alpes-Maritimes bölgesinde Monaco’nun Casino Meydanı’ndaki bitişten önce iki kez servis yapılmadan yapılan iki etap, yarışın kaderini belirleyecek. Son aşama ise Power Stage….

Cumartesi Klasmanı şöyle oluştu

  1. S Ogier / B Veillas FRA Toyota GR Yaris 2 saat 19 dk 43,1sn
  2. S Loeb / I Galmiche FRA Ford Puma +21.1sn
  3. C Breen / P Nagle IRL Ford Puma +1dk 26.0sn
  4. K Rovanperä / J Halttunen FIN Toyota GR Yaris +2dk 03,8sn
  5. G Greensmith / J Andersson GBR Ford Puma +6dk 33,8sn
  6. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20 +7dk 44,1sn