“Yaratıcılık” diye düşündüğümüz birçok iş tarihe karışıyor

2605

Farklı disiplinlerden çok sayıda bilim adamının ve araştırmacının konuk olduğu Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Beyin ve Bilişsel Bilim Sempozyumu ve onun uydu etkinliği olan Disiplinlerarası Yapay Zekâ Çalışmaları Sempozyumu, bu alanda yaşanan son gelişmelerin ve etik sorunların tartışıldığı, interaktif yapay zekâ uygulamalarıyla konukların farklı deneyimler yaşadığı bir platform oldu.

“Kitabı veya senaryoyu yapay zeka yazacak”

Bu yıl ilk kez düzenlenen Disiplinlerarası Yapay Zeka Çalışmaları Sempozyumu’nda yapay zeka ile oluşturduğu eserlerini konuklara VR deneyimi ile sunan sanatçı ve araştırmacı Memo Akten, “Temel Frekanslar: Makineler daha zeki, daha özerk oldukça ve her yerde yayıldıkça, bu durum insan yaratıcılığını veya sanatçının rolünü nasıl etkiler?” konulu bir konuşma yaptı.

Memo Akten, yapay zekânın yaygınlaşması ile yaptığımız birçok işi yapış biçimimizin değişeceğine dikkat çekerek şunları anlattı: “Yaratıcılık diye düşündüğümüz bazı işler değişecek. Örneğin, 100 saatlik video çektiniz, onu hard diske kopyaladınız. Bir senaryo yazıyorsunuz ve ‘bu 100 saatlik videoyu edit et ve senaryoya uygun hale getir’ diyorsunuz ve yapay zeka videoyu senaryoya göre edit ediyor. Bir başka örnek, bir paragraf yazacaksınız, ‘bu paragrafı roman hale getir’ diyeceksiniz. Bu güzel bir roman olur mu olmaz mı, o ayrı bir konu. Ancak yapay zeka bir taban oluşturacak ve sonrasında biz o romanı edit edebileceğiz”

Memo Akten, yapay zekanın insandan daha yaratıcı olup olmayacağı konusunda ise, “Biz yaratma ihtiyacı içimizde olduğu için yaratıyoruz. İnsandaki yaratıcı olma gereksinimi hiçbir zaman bitmeyecek. Bir bilgisayar bu hissi edinemez. Belki bilgisayar insanı yenebilir ama en iyi kombinasyon, insan+bilgisayar. Bir bilgisayar hiçbir zaman insan+bilgisayardan daha iyi olamaz” dedi.