Yeni Dacia Duster Türkiye’de

10580

 

Eylül 2017’deki Frankfurt Fuarı’nda yüzünü gösteren yeni Dacia Duster, %100 yeni dış tasarımı ve tamamen yeniden tasarlanmış iç mekanıyla 1 Mart itibarıyla Türkiye’de satışa sunuluyor.

Dacia Duster, 2010 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana 2 milyon 306 bin 272 sattı ve imajını şimdi yeniliyor. C-SUV segmentinde önemli bir oyuncu olan yeni Duster, gerçek bir SUV’un konforunu ve off-road becerisini bünyesinde barındırarak; 4×2 ve 4×4 versiyonları ile tüketiciye alternatif sunuyor.

Dacia markasının ikonu Duster yüzde 100 yenilendi

Yeni Duster, tamamen yenilenmiş sağlam bir dış tasarım ile stilini artık tescil etmiş oldu.. İç mekan yeniden tasarlandı, konfor ve ergonomi iyileştirildi. Yeni Duster, kalite bakımından şimdi bir adım önde ve günlük kullanımda çok yönlü ve rahat bir sürüş olanağı sunuyor.

Yepyeni iç mekan tasarımı ve ergonomik olarak geliştirilmiş sürüş konumu ile Yeni Duster’da yolculuklar daha konforlu hale geliyor. Ayrıca geliştirilmiş ses yalıtımı da iç mekanda algılanan sesleri yarı yarıya azaltıyor.

Otomatik klima, otomatik yanan farlar, 360° kamera

Comfort ve Prestige olmak üzere iki donanım seviyesi ile pazarda yerini alan Duster, yepyeni konfor ve güvenlik ekipmanlarına sahip. Otomatik klima, otomatik yanan farlar, 360° kamera, Eller Serbest Dacia Kart Sistemi, perde hava yastıkları, elektrik takviyeli direksiyon, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 4×4 Bilgilendirme Ekranı, bel destek ayarlı yeni koltuklar ve Yokuş İniş Destek Sistemi Duster’da sunulan yenilikler arasında…

Yenilenen tasarım ve konforlu iç mekan

Duster, yenilenen tasarımı ile daha iddialı bir karakter ve güçlü bir duruş sergiliyor. Krom radyatör ızgarası otomobilin en uç köşelerinde yer alan ön farlara kadar uzanarak otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor. Model, üçe bölünmüş LED gündüz farlarını da içeren yeni far imzası ile dikkat çekiyor. Geniş arka kısım ise otomobile ayırt edici bir duruş kazandırıyor. Yeni Duster’da Dacia’nın dört kareden oluşan arka farları otomobilin uç köşelerinde yer alıyor.

Yeni gösterge paneli, SUV dünyasıyla uyumlu olarak daha cömert ölçülere sahip. Orta konsol önünde 74 mm daha yüksek konumlandırılmış MediaNav Multimedya Sistemi, sürücülere pazardaki en kısa görüş mesafelerinden birini sunarak kolay erişim imkanı sağlıyor. Otomatik klima kontrolü için sunulan üç adet klima kumanda düğmesi, gösterge panelinin üstünde yer alan havalandırmaları kontrol ediyor.

Orta konsol paneli, kullanıcı dostu ve modern yeni piyano tuş takımı ile yenilendi. Konumu değiştirilmiş el freni sayesinde yeni orta konsol, mükemmel biçimde konumlandırılmış 4×4 kumandası ile birlikte daha fazla ek saklama alanı yaratıyor.

Asfaltta ve arazide daha konforlu bir SUV

Yeni Dacia Duster, yeni elektrik takviyeli direksiyonu; asfalt ve arazide sürüşü kolaylaştıran yeni sürüş destek sistemleri ve ekipmanları ile de dikkat çekiyor.

Direksiyonu döndürmek için gereken gücün yüzde 35 oranında azaltılması, özellikle park etme sırasında kolaylık sağlıyor. Dönüş çapının yüzde 6 oranında azaltılması ile birlikte şehir içinde, yüksek hızlarda ve virajlı yollarda daha hızlı bir direksiyon tepkisi ve gelişmiş manevra kabiliyeti sağlanıyor. Duster, otoyolda daha güvenli bir sürüş için araç hızına göre direksiyon takviyesi oranını değiştiren bir sistem içeriyor. Bu, özellikle arazi koşullarında da sürüşü kolaylaştırıyor.

Dört kameradan oluşan 360° görüş kamera sistemi

Yeni Duster ön, arka ve yanlarda olmak üzere dört kameradan oluşan 360° görüş kamera sistemine sahip. Sistem, sürücünün araç çevresindeki alanı görmesini sağlayarak park etmeyi kolaylaştırıyor. Ön tekerleklerin açısının rahat görülebilmesi için yan aynaların altına yerleştirilmiş kameralar bulunuyor.

Otomatik yanan farlar ve yeni perde hava yastıkları

Yeni Duster, güvenlik konusunda da göz dolduran standart ekipmanlara sahip. İlk kez standart olarak sunulan yeni perde hava yastıklarının yanı sıra üst donanım seviyesinde opsiyon olarak sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi, hız ayar ve sınırlayıcı, otomatik yanan farlar gibi faydalı sürüş destek sistemleri ise ek güvenlik sağlıyor. Ayrıca güçlendirilmiş şasi, yeni koltuk yapısı, arkadan darbede yüksek koruma sağlayan yeni, daha büyük ve daha kalın ön baş destekleri, ön ve arka yan koltuklar için ön gergili emniyet kemerleri ve I-Size özellikli çocuk koltukları için yeni bir isofix bağlantısı, yolcuların korunmasına yardımcı olacak ekipmanlar ile birlikte sunuluyor.

Yokuş İniş Destek Sistemi ve 4×4 Bilgilendirme Ekranı

Yolda ve arazide daha konforlu bir performans sunan Yeni Duster, 4×4 versiyonunda Yokuş İniş Destek Sistemi ve 4×4 Bilgilendirme Ekranı gibi yeniliklere sahip. 360° kamera, otomatik klima ve Eller Serbest Dacia Kart Sistemi opsiyon olarak müşterinin beğenisine sunulan ekipmanlar olarak göze çarpıyor.

Yeni Dacia Duster Foto Galeri

Yeni Dacia Duster dört farklı motor seçeneği ile satışta

Yeni Duster, iki benzinli, iki dizel olmak dört farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 1.6 SCe (115 bg 4×2) motor 4000 devirde 156 Nm tork üretiyor. İlk kez sunulan 1.2 TCe (125 bg 4×2) benzinli motor 2300 devirde 205 Nm tork üretiyor. 1.5 dCi (90 bg 4×2) motor 1750 devirde 200 NM tork, 1.5 dCi (110 bg 4×2) motor 1750 devirde 260 Nm tork ve  4×4 dizel motor ise 1750 devirde 260 Nm tork üretiyor.

Yeni Dacia Duster yakıt ekonomisinde de farkını ortaya koyuyor. Dizel motor seçeneklerinde 100 km’de ortalama 4.4 litre yakıt tüketiyor, benzinli seçeneklerde ise tüketim 100 km’de ortalama 6.2 litre.

Comfort ve Prestige olmak üzere iki donanım seviyesi

Yeni Dacia Duster Türkiye’de artık 2 donanım seçeneği ile satılacak.

Comfort standart donanım: LED dış aydınlatmalar, ESC + HSA, ABS + AFU, 6 adet hava yastığı (ön, yan, perde), hız ayar ve sınırlayıcı, otomatik yanan ön farlar, ön sis farları, HDC (Yalnızca 4×4 versiyonda), elektrik takviyeli direksiyon, stop&start sistemi, 16 inç çelik jantları içeriyor…Opsiyon: Dacia MediaNav Multimedya sistemi, 16 inç alüminyum alaşımlı jant, metalik renk…

Prestige standart donanım: Comfort donanım seviyesine ek olarak; elektrikli yan aynalar ve arka camlar, arka park sensörleri, sürücü tarafı kol dayama, deri direksiyon, sürücü bel destek ayarı, yüksekliği ve derinliği ayarlanabilir direksiyon, 16 inç alaşımlı jantları içeriyor… Opsiyon: Dacia MediaNav Multimedya sistemi, metalik renk, Tekno paket (MediaNav + geri görüş kamerası), Look paketi, otomatik klima, Vizyo paket (Kör Nokta Uyarı Sistemi + 360°kamera + MediaNav), Eller Serbest Dacia Kart Sistemi…

Yeni Dacia Duster Türkiye’de kaça satılacak?

Türkiye’de toplamda 92 bin 637 adet satış adedi yakalayan Duster, 2017 yılında Türkiye’de gerçekleştirdiği 16 bin 970 adet satış ile beşinci yılda da en çok satılan 4×4 modeli olurken Dacia’ya en çok satılan 4×4 markası ünvanını da kazandırdı.

Dacia, Yeni Duster’ı 70.900 TL’den başlayan başlangıç fiyatıyla 1 Mart 2018 tarihinden itibaren Türkiye’de satışa sunuyor. Yeni Dacia Duster Avrupa’da ise 12.900 Euro’dan satılıyor. |Abdullah Kurtay-İZMİR (Çeşme-Alaçatı)