Yeni dijital ürünler için Amazon ve Stellantis’ten ortak girişim…

276

Dünyanın en büyük otomotiv grupları arasında yer alan Stellantis, önemli iş ortaklıklarına imza atmayı sürdürüyor. Elektrikli yatırımlar konusunda bir çok farklı teknoloji firmasıyla ortaklıklar yapan Stellantis, şimdi ise Amazon iş birliği ile 2024 yılından itibaren markanın yeni dijital kabin platformu STLA SmartCockpit için yazılım çözümleri oluşturacak.

Bu kapsamda Stellantis, uzun vadeli ve yazılım odaklı vizyonunu hayata geçirmek için araç platformlarında bulut sağlayıcı olarak Amazon Web Services (AWS) ile çalışacak. Anlaşma doğrultusunda, AWS ve Stellantis, yeni dijital ürünlerin pazara giriş süresini hızlandırmak ve Stellantis’in küresel iş gücünü geliştirmek için ortak mühendislik, inovasyon girişimleri ve araçlar devreye alıyor. Amazon, 2023’te yeni Ram ProMaster BEV’in (Bataryalı Elektrikli Araç) ilk müşterisi olacak ve böylece Amazon’un sürdürülebilir dağıtım ağı daha da genişleyecek.

“Otomotiv sanayisini dönüştürüyoruz”

Amazon CEO’su Andy Jassy Amazon’un son 20 yılda bulut bilişimde, yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanlarında dünya lideri olmak için teknoloji, deneyim ve inovasyon kültürü inşa ettiğini vurgulayarak, “Bu yeteneklerimizi Alexa, Kindle ve Fire TV gibi ürün ve hizmetler aracılığıyla dünya genelindeki müşterilerimiz için hayatı güzelleştirmek amacıyla kullandık. Binlerce şirketin AWS sayesinde kendini ve sanayilerini dönüştürmesini sağladık. Otomotiv sanayisini dönüştürmek ve araç içi deneyimi yeniden icat etmek için Stellantis’le iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Hareket halindeki her anın akıllı, güvenli ve her bir yolcu için kişiselleştirilebilir olması için çalışıyoruz. Birlikte Stellantis’in geleneksel otomobil üreticisinden, yazılım odaklı gelişim ve mühendislikte küresel lidere dönüşmesinin temelini oluşturacağız” şeklinde konuştu.

“Araçlarımızı kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına dönüştüreceğiz”

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Amazon ile birlikte çalışmak hem mevcut yetkinliklerin geliştirilmesine hem de teknoloji liderleriyle kararlı iş birliklerine dayanan yetenek geliştirme yol haritamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu iş birliği, kilit teknoloji platformlarımızdan biri olan STLA SmartCockpit’e önemli bir uzmanlık kazandıracak. Yapay zekâ ve bulut çözümlerinden faydalanarak, araçlarımızı kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına dönüştüreceğiz ve genel müşteri deneyimini geliştireceğiz. Böylece araçlarımız, sürmediğimiz zamanlarda bile en çok vakit geçirilen, en büyüleyici yerler haline gelecek” şeklinde konuştu.